Dönüş yolundaki gurbetçiler: Avrupa özentisi olmayın, bizim ülkemiz çok farklı

Edirne Bulgaristan Almanya

Yıllık izinlerini Türkiye’de geçirmek için geçen ay ülkeye gelen 1 milyonu aşkın gurbetçi, hüzünlü dönüş yolculuğunda Edirne ve Bulgaristan'da sınır kapısında yoğunluk oluşturdu. Duygularını anlatan gurbetçilerden Ayşe Ersoy, “Avrupa’ya özenmeyin, Türkiye çok farklı” dedi.

Avrupa ülkelerine göç eden gurbetçiler, her yıl olduğu gibi bu yıl da hem yaz tatilini hem de Kurban Bayramı’nı sevdikleriyle birlikte anavatan Türkiye’de geçirmek için temmuz ayından itibaren Türkiye’ye geldi. Edirne’de bulunan Kapıkule Gümrük Kapısı’ndan yurda giriş yapan gurbetçilerden bazıları ise ay yıldızlı Türk bayrağını görünce duygu dolu anlar yaşayıp gözyaşlarına hakim olamadı.

''AVRUPA'YA ÖZENMEYİN TÜRKİYE ÇOK FARKLI''

Türkiye’de geçirdikleri sürenin çok güzel olduğunu ancak dönüş yolunda olduğu için üzüntülü olduğunu söyleyen Ayşe Ersoy, anavatan Türkiye’den ayrılmanın hüznünü yaşadığını ifade etti.
Gurbetçi Gülşah Didim de Türkiye’de yaşayan vatandaşlara "ülkenin kıymetini bilin" çağrısı yaparak, “Hiçbir zaman Avrupa özentisi olmasın, bizim ülkemiz çok farklı” şeklinde konuştu.

ÜLKEMİZİN HAVASINI NE KADAR TENEFFÜS EDERSEK BİZİM İÇİN KAR

Türkiye’den ayrılırken burukluk yaşadığını söyleyen Özden Biricik, her geldiğinde toprağı öpmek istediğini vurguladı.

Bir diğer gurbetçi Hüseyin Bulduk da, “Şu an ülkemden ayrılıyorum ve ülkemizdeki son nefesimiz.

Ülkemizin havasını ne kadar teneffüs edersek bizim için kar. Ülkemizin türkülerini bile dinlerken tüylerim diken diken oluyor” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Global

gurbetçi Edirne Bulgaristan sınır kapısı Edirne sınır kapısı Kapıkule Gümrük Kapısı Gurbetçiler konuştu türkiye haberler