Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ve Hafiz Osman Şahin, Sur Ulu Cami'de çifte ezan okudu

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş ve Hafiz Osman Şahin, Hafızlık İcazet Programı'nın düzenlendiği Diyarbakır'ın merkez Sur ilçesindeki Ulu Cami'de çifte ezan okudu. Erbaş, sosyal medya hesabından "Cenab-ı Hak kıyamete kadar minarelerden ezan seslerini eksik etmesin" dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ve Hafiz Osman Şahin, Sur Ulu Cami'de çifte ezan okudu

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Diyarbakır Ulu Cami'de gerçekleştirilen Hafızlık İcazet Programı'na katıldı. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Erbaş ve Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Şahin, Hafızlık İcazet Programı'nın düzenlendiği Diyarbakır'ın merkez Sur ilçesindeki Ulu Cami'de çifte ezan okudu.

Ali Erbaş, Sur ilçesinde bulunan Ulu Cami'de düzenlenen programda yaptığı konuşmada, Kur'an-ı Kerim'i ezberleyen gençlerin hafızlık icazet merasimi vesilesiyle Diyarbakır'da bulunduklarını ve bundan gurur duyduklarını söyledi.

"HAFIZLIĞINI TAMAMLAMIŞ KARDEŞLERİMİZİN İCAZETLERİ EN HAYIRLI OLAN"

İslam dininde hafızlığın önemine değinen Erbaş, "Hafızlığını tamamlamış kardeşlerimizin ve gençlerimizin icazetlerini almak için düzenlenen merasim, merasimlerin en hayırlısıdır. Ruhumuza, hayatımıza şifa ve rahmet olan zihinlerimizi aydınlatan ve bizlere sonsuz ufuklar açan yüce kitabımızın ezberlenmesinin heyecanı bizi bu güzel mekanda, Anadolu'muzun belki de ilk ezanının okunduğu bu diyarda, Diyarbakır Ulu Cami'de buluşturdu" diye konuştu.

"KUR'AN-I KERİM İNSANLARI KARANLIKLARDAN AYDINLIĞA ÇIKARAN BİR HİDAYET REHBERİDİR"

Erbaş, şöyle devam etti

"Kur'an-ı Kerim hakkı hakikati, ilmi irfanı, edebi hikmeti, adaleti, sevgi ve saygıyı, merhameti, ahde vefayı, iyi kul olmayı, iyi baba, anne, aile, eş ve iyi evlat olmayı öğretiyor. Yoksa insanlık karanlıklardan aydınlığa nasıl çıkacak. Kur'an-ı Kerim insanı ve inanan toplulukları yücelten bir kitaptır. Bu kitaba ve onun gösterdiği ilkelere sığınarak yüceltir. Onun için Kur'an-ı Kerim'in bir hayat rehberi, hidayet kılavuzu bilinciyle iman etmeli ve onun hayat veren ilkelerini mesajlarını en doğru şekilde anlamanın ve yaşamanın gayreti içinde olmalıyız. Onun lafzını en doğru şekilde okumak, manasını okumak ve ahkamını yaşamak için gayret sarf etmeliyiz."

Kaynak: AA