Diplomatik kaynaklar: ABD Büyükelçisi Jeff Flake Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı

son dakika Dışişleri Bakanlığı ABD

Son dakika bilgisine göre diplomatik kaynaklar, ABD Büyükelçisi Jeff Flake'in Dışişleri'ne çağrıldığını bildirdi. Kaynaklar tarafından "Sanki önemli bir problem varmış gibi yansıtılması kabul edilemez." denildi.

ABD Büyükelçiliğince dün İstanbul’da düzenlenen bir miting öncesinde yayınlanan gösteri uyarısından duyulan rahatsızlık bugün Dışişleri Bakanlığına çağrılan ABD Büyükelçisi Jeff Flake’e iletildi.

Diplomatik kaynaklardan yapılan açıklamada şöyle denildi: 

ABD Büyükelçiliğince dün (21 Mayıs) İstanbul’da düzenlenen bir miting öncesinde yayınlanan gösteri uyarısından duyduğumuz rahatsızlık bugün (22 Mayıs) Bakanlığımıza çağrılan ABD Büyükelçisi Jeff Flake’e iletilmiştir.

Büyükelçi Flake’e, sözkonusu gösteri uyarısında, bu tür mitinglerde emniyet birimlerimiz tarafından alınan önlemler hakkında asılsız iddiaların yer aldığı belirtilerek, bu husustaki rahatsızlığımız ifade edilmiştir.

Büyükelçi’ye kolluk kuvvetlerince orantısız güç kullanımının ciddi bir sorun olduğu ABD’de bu nedenle yaşanan olaylar ortadayken, siyasi parti mitinglerinin demokrasimizin köklü bir geleneğini oluşturduğu ülkemizde bu konuda sanki önemli bir problem varmış izlenimi yaratılmasının kabul edilemez olduğu, nitekim sözkonusu mitingin dün sorunsuz bir şekilde gerçekleştirildiği ve herhangi bir olayın yaşanmadığı vurgulanmıştır.

Büyükelçi Flake’e ayrıca, ABD makamlarınca kendi vatandaşlarına yönelik olarak bundan sonra yayınlanabilecek seyahat / gösteri uyarılarının gerçekler dikkate alınarak hazırlanmasını beklediğimiz iletilmiştir.

NE OLMUŞTU?

ABD Büyükelçiliği'nin internet sitesinde yayınlanan uyarı metninde CHP'nin mitingi hatırlatılarak, "Geçmiş protestolarda tazyikli su, göz yaşartıcı gaz ve öldürücü olmayan mermiler kullanıldı. Bu mitingde de benzer önlemlerin alınması kuvvetle muhtemeldir. Öngörülemez olabileceği ve şiddete dönüşebileceği için gösterilerden ve protestolardan kaçının" denilmişti.

Dışişleri Bakanlığı ise bugün, ABD'deki Türkiyelilere bir uyarıda bulunarak, "gösteri ve organizasyonlar" konusunda dikkatli olmaları söylenmişti.

 

Kaynak: Haber Global

son dakika Diplomatik kaynaklar ABD Büyükelçisi Jeff Flake Dışişleri Bakanlığı