Depremzedenin seçimi! Hatay, Şanlıurfa Adıyaman rekabeti

31 Mart Yerel Seçimleri Türkiye Gündem haberleri Hatay Adıyaman Şanlıurfa
Depremzedenin seçimi! Hatay, Şanlıurfa Adıyaman rekabeti

6 Şubat depremleriyle sarsılan şehirlerden Adıyaman'da CHP seçimi önde götürürken Hatay'da tartışmaların odağındaki CHP'li aday Lütfü Savaş yarışa geriden başladı, daha sonra az farkla öne geçti. Sandıkların yüzde 96'sı açıldığında ise birincilik yeniden AK Parti'ye geçti.

31 Mart yerel seçimlerinde dikkatler 6 Şubat depremleriyle sarsılan şehirlere yöneldi. Depremin merkez üssü Kahramanmaraş'ta AK Parti, ilk sonuçlara göre oyunu korurken, Malatya'da da AK Parti adayı Sami Er CHP'li Veli Ağbaba karşısında açık farkla önde yarıştı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin memleketi Osmaniye'de de MHP'nin ve Cumhur İttifakı'nın adayı İbrahim Çenet en yakın rakibi olan İYİ Partili Alpaslan Koca'nın 15 puan önüne geçti. Depremden etkilenen 11 il arasında yer alan Gaziantep de sıkı bir yarışa sahne oldu. Mevcut Belediye Başkanı Fatma Şahin, CHP'li rakibi karşısında yarışı yaklaşık 7 puan önde götürdü. 

Depremzedenin seçimi! Hatay, Şanlıurfa Adıyaman rekabeti - Resim : 1
CHP adayı Lütfü Savaş'a Hatay'da depremzedeler tepki göstermişti. 

LÜTFÜ SAVAŞ'A SIKI TAKİP

* Depremden en çok etkilenen kentlerden biri olan Hatay'da ise CHP tabanından gelen itirazlara rağmen büyükşehir belediye başkanlığına aday yapılan Lütfü Savaş, AK Partili rakibi Mehmet Öntürk karşısında yarışa 4 puan geriden başladı. Sayım sürerken Öntürk 2 puan farkla birinci konumunu sürdürdü. Sandıkların yüzde 90'ı açıldığında ise Lütfü Savaş az farkla öne geçti. Ancak daha sonra birinciliği yeniden AK Parti'ye kaptırdı. CHP, Hatay için mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı Savaş'ı daha önce aday göstermiş ancak bu adaylık 6 Şubat depremlerinde büyük bir yıkıma uğrayan ilde ve parti tabanında tepkiyle karşılanmıştı. 2009’dan beri önce AK Parti, ardından CHP’den belediye başkanı seçilen Lütfü Savaş’ın döneminde yapılan binalar da yıkılmış, Savaş bu nedenle eleştirilmişti.

* Hatay'da TİP'ten aday olan eski futbolcu Gökhan Zan ise, kendisine ait olduğu iddia edilen bazı ses kayıtları nedeniyle TİP tarafından adaylıktan çıkarıldıktan sonra bağımsız olarak katıldığı seçimde yüzde 2 oy aldı.  

Hatay'ın en son Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçiminde oy dağılımı ise şöyleydi:

Kemal Kılıçdaroğlu: % 48.08
Recep Tayyip Erdoğan: % 48.03.

Cumhur İttifakı: %48.84
Millet İttifakı: %36.40
Emek ve Özgürlük İttifakı: %11.81
Ata İttifakı: %1.32

Depremzedenin seçimi! Hatay, Şanlıurfa Adıyaman rekabeti - Resim : 2
Hatay'da depremzedeler 96 konteynerde kurulan sandıklarda oy kullandı. 

KONTEYNELERDE SEÇİM

* Hatay'da, 3 bin 424 sandıktan 96'sı konteynerde kuruldu. 1 milyon 78 bin 130 seçmen sandık başına gitti. Yıkılan veya ağır hasar alan okullara sandık kurulmadı. Kent genelinde depremde yıkılan veya ağır hasar alan okulların yerine, bahçelerine veya muhtarlık yanlarına konuşlandırılan konteynerlerde vatandaşlar oylarını kullandı.

ADIYAMAN'DA YRP ETKİSİ

* Depremden etkilenen Adıyaman'da ilk sonuçlara göre CHP adayı Abdurrahman Tutdere yarışı önde götürüyor. İlk açılan sandıklarda Tutdere %49,29, AK Parti'li Ziya Polat %28,11 olarak yer aldı. Yeniden Refah Partisi adayı Nazif Atalay'ın % 13,70 ile sonuçlar üzerinde etkili olduğu görüldü. 

* Kilis'te ise CHP adayı Hakan Bilecen, AK Partili Reşit Polat'ın saat 23.40 itibarıyla 14 puan önüne geçti. Kilis'te MHP'nin adayı Hasan Kara ise 3. sıraya yerleşti. 

ŞANLIURFA NEFES NEFESE

* Yerel seçimde yarışın en çekişmeli geçmesi beklenen kentlerden biri de Şanlıurfa'ydı. İlk sonuçlara göre Yeniden Refah Partisi'nin adayı Kasım Gülpınar yüzde 37,47, AK Parti'nin adayı Zeynel Abidin Beyazgül yüzde 34,05 oy aldı. Kasım Gülpınar istifa ederek YRP'den aday olmuştu. İlk sonuçlara göre DEM Parti'nin adayı Celalettin Erkmen 3. sıraya yerleşti. 

* Adana'da CHP adayı ve mevcut başkan Zeydan Karalar % 47.03 ile AK Parti adayı Fatih Mehmet Kocaispir'in yaklaşık 10 puan önünde. İyi Parti adayı Ayyüce Türkeş Taş ise: % 4.3 ile 3. sıraya yerleşti. 

ertan.altan@haberglobal.com.tr 

Kaynak: Web Özel