Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD'de senatörlerle görüştü

İbrahim Kalın Cumhurbaşkanlığı ABD
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD'de senatörlerle görüştü

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Washington ziyareti kapsamında ABD Kongre binasında Demokrat ve Cumhuriyetçi Partilere mensup senatörlerle temaslarda bulundu.

Büyükelçi Kalın, temasları kapsamında Senato Dış İlişkiler Komitesi Kıdemli Üyesi James Risch (Idaho), anılan Komite üyeleri Chris Coons (Delaware), Ben Cardin (Maryland) ve Pete Ricketts (Nebraska) ile biraraya geldi. Büyükelçi Kalın ayrıca, Senato Silahlı Hizmetler Komitesi üyeleri Mark Kelly (Arizona), Susan Collins (Maine) ve Bütçe Komitesi Kıdemli Üyesi Chuck Grassley (Iowa) ile görüşmeler gerçekleştirdi.

Büyükelçi Kalın, geçtiğimiz Temmuz ayında kendisini İstanbul’da ziyaret eden Adalet Komitesi Kıdemli Üyesi Senatör Lindsay Graham’ı da Kongre’deki ofisinde ziyaret etti.

Büyükelçi Kalın ayrıca, Senato NATO Gözlem Grubu Eşbaşkanları Jeanne Shaheen (New Hampshire) ve Senatör Thom Tillis (North Carolina) ile de bir toplantı yaptı.

Görüşmelerde Türkiye-ABD ilişkilerinin stratejik önemi, Türkiye’deki depremler sonrası iyileştirme ve yeniden inşa süreci, savunma sanayii alanındaki işbirliğinin önündeki engellerin kaldırılması, terörle mücadele konusunda işbirliği, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik süreçleri, Rusya-Ukrayna savaşının gidişatı, tahıl sevkiyatı anlaşmasının uzatılmasında Türkiye'nin rolü ve diğer bölgesel konular değerlendirildi.

 

İbrahim Kalın Cumhurbaşkanlığı sözcüsü ABD