Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan AİHM'in Selahattin Demirtaş kararına tepki: "Bu karar bizi bağlamaz"

, dün yapılan MYK toplantısında AİHM'in HDP eski Eş Genel Başkanı 'ın serbest bırakılması kararı ile ilgili değerlendirme yaptı. Erdoğan, "Bu karar bizi bağlamaz" ifadelerini kullandı.

23.12.2020 09:53 | Son Güncelleme : 23.12.2020 12:05

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Dairesi dün,  cezaevinde bulunan eski HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın derhal serbest bırakılması yönünde karar aldı. Mahkeme kararında, Demirtaş'ın tutukluluğuna ilişkin alınan kararlarda terör bağlantılı suçlamalara ilişkin bir delil bulunmadığını belirtti.

AİHM'in kararınını AK Parti Merkez Yürütme Kurulu'nda (MYK) öğrenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konu ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

 Erdoğan, “AİHM terör ile ilgili Türkiye’den giden her kararı onaylıyor. Daha kendi mahkemelerimizden bir karar çıkmadı. İç hukuk yolları tüketilmeden bu kararı alıyorlar. Türkiye aleyhine hareket ediliyor. 50 kişinin ölümüne neden olan birisi nasıl serbest bırakılır? Kendi adamlarını koruyorlar. Bu karar bizi bağlamaz” dedi.

Türkiye gazetesinin haberine göre toplantıda ayrıca, Demirtaş hakkında yaklaşık 150 sayfalık kararın çevirisi tamamlandıktan sonra inceleneceği belirtildi.

KİŞİLER ÜZERİNDEN CEZA VERİLMELİ

Toplantıda, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ‘HDP kapatılmalı’ sözleri de gündeme geldi.  
 
Partilerin kapatılmasına karşı olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu konuda en çok bizim ağzımız yandı. Parti kapatmayı AK Parti zorlaştırdı. Bu bizim kararımız zaten. Parti kapatmak yerine, kişiler üzerinden bir ceza verilecekse verilmelidir” diye konuştu.

Sıradaki Haber Yükleniyor