Cumhurbaşkanı Erdoğan Almanya'ya gitti! İşte gündem maddeleri...

Gündem haberleri Cumhurbaşkanı Erdoğan Almanya

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkent Berlin'de Almanya Başbakanı Scholz ile yapacağı görüşmede gündem maddesi Gazze'deki gelişmeler olacak. Eurofighter savaş uçakları ile vize serbestisinin de gündemde olabileceği belirtiliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Gazze diplomasisi devam ediyor. Bu kapsamında bugün Almanya'ya giden Erdoğan, başkent Berlin'de Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile bir araya gelecek.

İki lider, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının yanı sıra bölgesel konuları ele alacak. Vize anlaşmaları ve göç meselesinin de görüşmede ele alınması bekleniyor. 

EUROFIGHTER'LAR DA GÜNDEMDE OLACAK İDDİASI

Türkiye’nin Typhoon Eurofighter savaş uçaklarını satın almak için Almanya’nın da onayına ihtiyacı olduğuna dikkat çekilen Reuters haberine göre, bu konu da Erdoğan-Scholz görüşmesinin gündeminde olacak.

Erdoğan'ın Scholz'un yanı sıra Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ile de bir görüşme yapacak.

CEVDET YILMAZ VEKALET EDECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Almanya ziyareti dolayısıyla Cumhurbaşkanlığına, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz vekalet edecek.

Cumhurbaşkanlığına, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın vekalet etmesine dair tezkere, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Tezkereye göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün Almanya'ya ziyarette bulunacağından dönüşüne kadar Cumhurbaşkanlığına, Anayasa'nın 106. maddesi uyarınca Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz vekalet edecek.

Kaynak: Haber Global