Çanakkale beşik gibi sallanıyor!

Haberglobal.com.tr
Gündem haberleri Deprem son dakika Son depremler AFAD Çanakkale
Çanakkale beşik gibi sallanıyor!

AFAD verilerine göre Çanakkale Biga açıklarında 2 gündür peş peşe küçük çaplı sarsıntılar yaşanıyor. Son olarak bugün 4.54'de 3 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Depremin büyüklükleri küçük olsa da Ganos fayındaki hareketlilik uzmanları tedirgin ediyor.

Çanakkale’nin Biga ilçesinde bulunan Ganos fayı, son iki gündür oldukça hareketli. Fayda son 2 gündür 100'ü aşkın deprem yaşandı. Depremlerin en büyüğü 3 büyüklüğünde olsa da bölgenin geçmişi uzmanları ve bölgede yaşayanları tedirgin ediyor.

ÇANAKKALE BİGA'DA BÜYÜK DEPREM YAŞANIR MI?

"BÜYÜK TEHLİKE YAKIN OLABİLİR"

Jeoloji Mühendisleri Odası Deprem Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Süleyman Pampal, “Biga civarında kırılmamış ve yıkıcı deprem üretme potansiyeli olan fay parçaları bulunuyor ve kırılmayı bekliyor. Son günlerde meydana gelen küçük depremler; sismik aktiviteyi işaret etmekte ve büyük olduğunu bildiğimiz tehlikenin yakın olduğunu anlatmaya çalışıyor” dedi.

Sakarya Üniversitesi Afet Yönetim Uygulama ve Araştırma Merkezi Jeofizik Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Utkucu ise “Biga Yarımadası’nda oluşacak büyüklüğü 6 ve daha büyük bir depremin yer sarsıntısı İstanbul’da doğal olarak hissedilir. Sarsıntının kuvveti depremin büyüklüğü arttıkça artacaktır. Ayrıca Biga Yarımadası’ndaki Sarıköy, Biga-Çan ve Sinekçi fayları Kuzeydoğu-Güneybatı istikametinde uzanan doğrultu atımlı faylardır. Bu faylar üzerinde oluşacak büyük deprem kırılmaları eğer güneybatıdan kuzeydoğuya doğru gerçekleşirse bu sarsıntı İstanbul’da daha da kuvvetli olacaktır” değerlendirmesini yaptı.  

 7,4 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM YAŞANMIŞTI

Ganos fayında 1912’de 7.4 büyüklüğünde bir deprem yaşanmış, 12 binden fazla bina yıkılmış, 216 kişi hayatını kaybetmişti.

SON DEPREMLER İÇİN TIKLAYIN

Çanakkale beşik gibi sallanıyor! - Resim : 1