Son depremler

Son depremler

Son depremler, Türkiye'nin bir deprem ülkesi olduğunu her gün yeniden hatırlatıyor. Büyük İstanbul depremini bekleyen Türkiye'de, özellikle 1999 Gölcük ve Düzce, 2011 Van depremleri sonrasında 4 ve üstü büyüklükte binlerce deprem, deprem gerçeğini yeniden hatırlamamıza neden oldu.

Peki Türkiye'de gerçekleşen önemli son depremler hangileri?

 4 Eylül 2020 Muğla'nın 112 kilometre açığında Akdeniz'de 4.2 büyüklüğünde deprem meydana geldi

23 Ağustos 2020 saat 21.56'da merkez üssü Malatya'nın Pütürge ilçesinde 4.0 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Zeminden 11 kilometre derinlikte meydana gelen deprem, Malatya'nın yanı sıra çevre il ve ilçelerde de kısmen hissedildi. Kısa süren depremde, can ve mal kaybı yaşanmadığı öğrenildi.

16 Ağustos 2020 saat 03.40'ta Akdeniz'de 4,1 büyüklüğünde deprem kaydedildi. Deprem, yaklaşık 7,05 kilometre derinlikte gerçekleşti.

14 Ağustos 2020 saat 16.46'da 4,1 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini açıkladı. Deprem, Muğla'nın Datça ilçesinden de hissedildi.

12 Ağustos 2020 Iğdır Merkez'de saat 02.29'da 4,4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

7 Ağustos 2020 Bitlis'in Hizan ilçesinde saat 22.20'de 4,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

4 Ağustos 2020 Malatya Pötürge'de 5.2 büyüklüğünde meydana gelen depremin ardından saat 18.30'da 4,4 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi. AFAD, bu depremin ardından 21.40'ta 4,8 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldiğini bildirdi.

25 Temmuz 2020 Bingöl'ün Kiğı ilçesinde, Richter ölçeğine göre 4.0 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

24 Temmuz 2020 Ege Denizi Gökçeada açıklarında saat 23.41'de 4,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

24 Temmuz 2020 Eskişehir'in Tepebaşı ilçesinde saat 05.19'da 4,1 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiğini duyurdu

18 Temmuz 2020 Malatya'nın Pütürge ilçesinde 3.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin derinliği 7.95 km olarak açıklandı.

18 Temmuz 2020 Kahramanmaraş'ta 3.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

16 Temmuz 2020 Merkez üssü İzmir'in Urla ilçesi olan 4,1 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem çevre ilçelerden de hissedildi.

14 Temmuz 2020 AFAD'ın verilerine göre, saat 11:33'te merkez üssü Akdeniz olan 4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Yerin yaklaşık 21 kilometre derinliğinde kaydedilen deprem, Alanya'nın 93 kilometre açığında meydana geldi. 

9 Temmuz 2020 Malatya'nın Battalgazi ilçesinde saat 23.57'de 4.4 büyüklüğünde deprem oldu.

7 Temmuz 2020 Ege Denizi'nde İzmir'in Karaburun ilçesi açıklarında 4,2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

4 Temmuz 2020 Manisa'nın Şehzadeler ilçesinde saat 00.19'da 3.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı AFAD'ın aktardığı bilgilere göre deprem 6.97 km derinlikte gerçekleşti.

28 Haziran 2020 AFAD'dan edinilen bilgiye göre Muğla'da 5.2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem İzmir başta olmak üzere çevre illerden de hissedildi.

28 Haziran 2020 Ege Denizi'nde Datça'da da hissedilen 4.2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi Depremin merkez üssü Yunanistan'ın Lasithi bölgesi olarak açıklandı.

26 Haziran 2020 saat 10:21'de merkez üssü Manisa'nın Saruhanlı ilçesi olan 5.5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem İzmir ve çevre illerde de hissedildi. Bakan Soylu, "Şu ana kadar herhangi bir hasar tespiti ve ihbarı gelmemiştir" dedi.

25 Haziran 2020 Van'ın Özalp ilçesinde, saat 13: 03'te 5.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Sarsıntı, çevre illerde de hissedildi. Van Valisi Bilmez, depremde can kaybı yaşanmadığını belirtirken, "5 vatandaşımız hafif şekilde yaralandı" dedi.

20 Haziran 2020 AFAD verilerine göre Akdeniz'de Datça açıklarında saat 23.34'te 4,5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

Devamını okumak için tıklayınız
Malatya'da saat 11:27'de merkez üssü Pütürge'de 4.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi.
Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Marmara Bölgesi'nde büyük depremin Tekirdağ'da olacağını öne sürdü, uyarılarda bulundu.
AFAD verilerine göre merkez üssü Tunceli Pülümür olan 4,1 büyüklüğünde deprem meydana geldi.
İzmir'de depremde enkaz altından 65 saat sonra sağ çıkarılan 3 yaşındaki Elif Perinçek, kardeşleri Elzem ve Ezel ile anneleri Seher Perinçek'in tedavileri..
12 Kasım 1999'da merkez üssü Kaynaşlı ilçesi olan 7.2 şiddetinde depremde enkaz altında kalan ve kendi imkanlarıyla enkazdan çıkan Necati Serter, yaşadıkla..
Kuşadası Körfezi'nde, 4.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem İzmir ve çevresinde hissedildi.
Marmara Denizi'nde, merkez üssü Yalova açıklarında 3 büyüklüğünde deprem kaydedildi. 
İzmir Kuşadası Körfezi'nde 4.2 büyüklüğünde deprem meydana geldi.
İzmir'de 30 Ekim tarihinde meydana gelen 6,6 şiddetindeki depremin ardından meydana gelen artçı deprem sayısını AFAD açıkladı.
İzmir'deki depremde enkazdan 91 saat sonra kurtarılan 3 yaşındaki Ayda Gezgin, tedavisinin ardından taburcu edildi
Prof. Dr. Bülent Oruç, Kuzey Anadolu fay hattının güney koluna dikkat çekti. Oruç, uzun yıllardır sessiz olan fay hattı uzantısının mutlaka dikkatle incele..
AFAD'dan İzmir depreminin ardından, bölgedeki son duruma ilişkin açıklama yapıldı. Açıklamada, 36 vatandaşın tedavilerinin devam ettiği belirtildi. Artçı s..
Doç. Dr. Mustafa Toker, İzmir depreminin ardından Kuşadası Körfezi'ne dikkat çekti. Toker, "Doğuda, Kuşadası Körfezi'nin orada bu stresin boşalmadığını, or..
Prof. Dr. Hasan Sözbilir, İzmir'de yaşanan depremin ardından Tuzla ve Gülbahçe fayı üzerinde sıcak su kaynakları, gaz çıkışları ve sıvılaşmaya dair izlere..
İzmir'in Seferihisar ilçesi açıklarında meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depreme denizde yakalanan gemi kaptanı İbrahim Taşkın ve balıkçı Cüneyt Efeer, yaş..
Kandilli Rasathanesi, İzmir'de 30 Ekim'deki depremin ardından bugün saat 09:00'a kadar 1875 artçı deprem kaydedildiğini duyurdu. 
Doğanlar Apartmanı'nın enkazından 2 gün sonra birbirlerine sarılmış olarak cansız bedenleri bulunan Küçükyumuk ailesi son yolculuklarına uğurlandı.
İzmir'de deprem sırasında Sığacık açıklarında avda olan balıkçı Mehmet Ali Okyar, depremden önce denizde en az 10 tane girdap gördüğünü korkup limana döndü..
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 91. saatte enkaz altından kurtarılan Ayda ile ilgili paylaşımda bulundu. Ayda'nın hastaneden ilk fotoğrafı da servis ed..
İzmir'de Rıza Bey Apartmanı'nın enkazından 91. saatte sağ olarak çıkarılan Ayda'nın annesinin ise cansız bedenine ulaşıldı.
Deprem uzmanı Doç. Dr. Serkan Irmak, 6.6 büyüklüğündeki depremden bir birim küçük olan ana artçının henüz meydana gelmediğini belirterek, vatandaşları uyar..
Prof. Dr. Tolga Bekler, Marmara Denizi'nde beklenen depremin İstanbul nüfusunun yüzde 20'sini olumsuz yönde etkileyeceğini söyledi. 
Rıza Bey Apartmanı'nda diş hekimleri Aslı ve Zarife'nin cansız bedenlerine ulaşıldı
AFAD'dan edinilen bilgiye göre, İzmir'in Urla ilçesinde saat 22.16'da 4,2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.
İzmir'deki depremde yıkılan binaların müteahhit ve fenni mesullerin de aralarında bulunduğu 11 kişiden 9'u gözaltına alındı.
İzmir depreminin mucizelerinden 3 yaşındaki Elif Perinçek'in hastaneden görüntüsü ortaya çıktı. Doktoru da açıklamalarda bulundu.
AFAD'ın verilerine göre, İzmir Seferihisar'da 4.1 büyüklüğünde bir artçı deprem daha yaşandı. Kandilli Rasathanesi ise, depremin büyüklüğünü 4.4 olarak açı..
İzmir'de enkaz altından 65 saat sonra kurtarılan Elif'in tedavisi Ege Üniversitesi Hastanesi'nde devam ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Elif'in sağlık..
İzmir'de meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki depremde, son gelen bilgilere göre 83 kişi hayatını kaybetti, 994 kişi yaralandı. Deprem sonrasında 1197 artçı sa..
Tekirdağ'da, sosyal medya hesaplarından İzmir'deki deprem ile ilgili provokatif paylaşımda bulunduğu belirlenen M.B.K. polis ekiplerince yakalandı. Gözaltı..
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İzmir depremi dolayısıyla geçmiş olsun ve taziye mesajlarını ileterek yardıma hazır olduğunu bildiren tüm dost ülkelere teşekkür ed..
İzmir'de dün meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki depremin yer altındaki sesi Kocaeli Üniversitesi Araştırma Görevlisi Hamdullah Livaoğlu tarafından paylaşıldı..
İzmir'de meydana gelen depremde hayatını kaybeden, İzmir Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Nuri Seha'nın eşi Burcu Yüksel ile çocukları Efe Ilgaz Yüksel ve D..
İzmir'in Seferihisar açıklarında dün meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki depremle birlikte oluşan küçük çaplı tsunamide, balıklar karaya vurdu.
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, enkaz altındayken telefonla konuştuğu Buse Hasyılmaz'ı hastanede ziyaret etti.
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, İzmir genelinde eğitime bir hafta ara verildiğini açıkladı.
İzmir'in Seferihisar açıklarında meydana gelen depremin ardından, deniz suyunun taştığı Sığacık'ta, bugün denizin çekildiği görüldü.
İzmir'deki depreme ilişkin sosyal medyadan yapılan provokatif paylaşımlarla ilgili 6 kişi yakalandı.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Depremin olduğu andan itibaren şu ana kadar 100 vatandaşımızı sağ olarak kurtardık" dedi. Kurum, vatandaşlara hasa..
İzmir'de Doğanlar Apartmanı enkazında anne ve 4 çocuğuna ulaşıldı. Ekipler 23 saat sonra Perinçek ailesinin 4 ferdini sağ olarak kurtardı.
İzmir'de yaşanan depremin ardından enkaz altında kalanları kurtarma çalışmaları sürerken AFAD ölenlerin sayısının 39'a yükseldiğini açıkladı
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Depremde zarar görmüş olabileceğini düşündüğünüz yakınlarınız için Bakanlığımızın 184 SABİM Hattını arayın" açıklamasını yap..
Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, İzmir'deki depremin ardından değerlendirmelerde bulundu. Görür, 'Tuzla fayı' uyarısı yaptı. 
İzmir'in Seferihisar ilçesi açıklarında meydana gelen depremin ardından ilçede tsunami de yaşandı. Vatandaşlar o anları anlattı. 
İzmir'de AFAD'ın verilerine göre, saat 08:31'de 5 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi.
İzmir'de Rıza Bey Apartmanı'ndan İnci Okan, Yılmaz Erbek Apartmanı'ndaki Hülya Özmet ve Barış Sitesi'ndeki Nurcan Tosun yaralı olarak çıkarıldı. Hülya Özme..
Deprem uzmanı Prof. Dr. Ahmet Ercan, İzmir'deki depreme ilişkin Haber Global'de çarpıcı açıklamalarda bulundu.
AFAD'dan depreme ilişkin yapılan açıklamada, "Afet bölgesindeki hasarlı yapılara kesinlikle girilmemesi gerekmektedir. Yollar acil yardım araçları için boş..
İzmir'de 6.6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem nedeniyle 24 vatandaş hayatını kaybetti, 804 vatandaş yaralandı.
AFAD'dan edinilen bilgiye göre Ankara'nın Çubuk ilçesinde 3,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi.
Van'da saat 11:31'de 3.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi.
AFAD'ın verilerine göre, saat 09:48'de merkez üssü Muğla'nın Datça ilçesi açıkları olan 4.1 büyüklüğünde deprem meydana geldi.
ABD Alaska açıklarında 7.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem sonrası tsunami uyarısı yapıldı
AFAD verilerine göre Ege Denizi açıklarında 3,9 büyüklüğünde deprem meydana geldi.
AFAD'ın verilerine göre, Ağrı'da saat 11:18'de 3.6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. 
AFAD'ın verilerine göre, Ege Denizi'nde 4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. 
AFAD, Ege Denizi'nde Datça'nın 144 km açıklarında saat 7.11'de 5 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini duyurdu
Ege Denizi'nde saat 03.30'da 4 .8 büyüklüğünde deprem meydana geldi.
AFAD'ın verilerine göre, Çankırı'da merkez üssü Çerkes ilçesi olan 3.6 büyüklüğünde deprem meydana geldi.
Ege Denizinde 4,0 büyüklüğünde deprem meydana geldi.
Konya'nın Ereğli ilçesinde 3.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremde can ve mal kaybı yaşanmadı.
Konya'nın Emirgazi ilçesinde 4 büyüklüğünde deprem meydana geldi.
AFAD verilerine göre merkez üssü Konya Tuzlukçu'da 3,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi.
Ege Denizi'nde Gökçeada açıklarında saat 07.12'de 4.6 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.
AFAD verilerine göre Ege Denizi'nde 4,3 büyüklüğünde deprem meydana geldi.
Bakan Kurum, dün İstanbul'da meydana gelen 4.2 büyüklüğündeki depreme ilişkin değerlendirmede bulunarak, "Önümüzdeki 5 yıllık süreç içerisinde 1,5 milyon k..
Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Tuz Gölü fayının deprem tekrarlama periyodunun birkaç bin yıl olarak belirlendiğini belirterek, "Yıkıcı deprem için belirlenen za..
AFAD verilerine göre Aksaray'da 3,9 büyüklüğünde deprem meydana geldi .
AFAD verilerine göre, Marmara Denizi'nde 3,6 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi.
Saat 16:38'de Marmara Denizi'nde İstanbul genelinde de hissedilen bir deprem meydana geldi. AFAD'ın verilerine göre, 4.2 büyüklüğündeki deprem Marmara Ereğ..
Aksaray'da saat 04.01'de 4,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin, 2,67 kilometre derinlikte oluştuğu belirlendi.
AFAD verilerine göre Konya'nın Emirgazi ilçesinde 3,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi.
Rusya Acil Servisi tarafından yapılan açıklamada, Rusya'nın Sibirya bölgesinde bulunan Irkutsk şehrinde 5.9 büyüklüğünde deprem meydana geldiği aktarıldı.
Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Niğde'nin Bor ilçesi yakınlarında meydana gelen 5.1 büyüklüğündeki depremin ardından 'volkan' uyarısı yaptı. 
Niğde'nin Bor ilçesinde dün akşam meydana gelen 5.1 büyüklüğündeki depremin ardından bu sabah saatlerinde 4.1 büyüklüğünde bir deprem daha oldu.
Adana'nın Ceyhan ilçesinde merkez üssü Hamdilli Mahallesi olan 3,9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem nedeniyle ilçede sallanan evlerde oturan vatan..
AFAD verilerine göre Akdeniz'de 5,7 büyüklüğünde deprem meydana geldi.
Geoteknik Mühendisi Dr. Talha Sarıcı, Doğu Anadolu Fay Hattı (DAF) üzerinde büyük bir deprem beklentisi içinde olduklarını söyledi.
Malatya'da 4.5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. 
Malatya'nın Hekimhan ilçesinde 4,1 büyüklüğünde deprem kaydedildi. Saat 03.47'de meydana gelen deprem, yerin 15 kilometre altında gerçekleşti.
Saat 03.15'de Muş'un Korkut ilçesinde 4,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi.
Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Marmara Denizi'nde beklenen depremin gerçekleşmesi durumunda, Marmara'da 2-2,5 metre Yunanistan'a doğru bir kayma yaşanacağını..
AFAD'ın verilerine göre, Malatya'nın Pütürge ilçesinde 3.5 büyüklüğünde deprem meydana geldi.
Bingöl'de saat 22.32'de 4,1 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem bölgede kısa süreli paniğe neden oldu.
Manisa'nın Akhisar ilçesinde 5.4 büyüklüğündeki depremin ardından 8 ayda yaklaşık 7 bin deprem üreten fay hattı üzerinde 7 adet hendek açılarak incelemeler..
AFAD, Tekirdağ'ın Şarköy açıklarında 4.1 büyüklüğünde deprem olduğunu açıkladı. İstanbul'da da hissedilen depremin herhangi olumsuz bir gelişmeye neden olm..
AFAD'ın verilerine göre, Malatya'da 4.6, 4.2 ve 4.1 büyüklüklerinde üç deprem meydana geldi. Malatya Valisi Aydın Baruş, Pütürge merkezli deprem için, "Şu..
Muş çevresinde hissedilen bir deprem meydana geldi. AFAD, depremin büyüklüğünün 4.1 olduğunu ve merkez üssünün Muş-Korkut olduğunu açıkladı.
Elazığ'ın Sivrice ilçesinde 3.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi.
Muğla'nın 112 kilometre açığında Akdeniz'de 4.2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Yunanistan kıyılarına yakın bölgede meydana gelen deprem, Ege bölgesinde..
Yunanistan'da Richter ölçeğine göre 4.2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. İlk belirlemelere göre depremde can kaybı ya da yaralanma yaşanmadı.
Malatya'nın Pütürge ilçesinde 4 büyüklüğünde deprem meydana geldi.
Muğla'nın Marmaris ilçesinde 3,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi.
Akdeniz'de 4,1 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem, 7 kilometre derinlikte gerçekleşti.
AFAD'dan edinilen bilgiye göre Akdeniz'de 4,1 büyüklüğünde deprem meydana geldi.
Iğdır Merkez'de saat 02.29'da 4,4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.
AFAD'dan edinilen bilgiye göre Bitlis'in Hizan ilçesinde saat 22.20'de 4,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi.
Malatya Pötürge'de 5.2 büyüklüğünde meydana gelen depremin ardından saat 18.30'da 4,4 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi. AFAD, bu depremin ardında..
Malatya Pötürge'de 5.2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem Diyarbakır, Elazığ, Kahramanmaraş, Adıyaman, Şanlıurfa ve Gaziantep'te de hissedildi...