Bakan Koca duyurdu! Sağlık raporlarıyla ilgili yeni karar

Gündem haberleri Sağlık Bakanı Fahrettin Koca
Bakan Koca duyurdu! Sağlık raporlarıyla ilgili yeni karar

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sağlık raporlarıyla ilgili alınan yeni kararı açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, tüm sağlık raporlarının yıl sonuna kadar geçerli olacağını duyurdu.

Koca'nın açıklamaları şöyle:

Pandemi döneminde ilaç ve tıbbi malzemeye erişimde sıkıntı yaşanmaması amacıyla çeşitli tedbirler almıştık. Bu dönemde hastanelerimize ek yük ve yoğunluk getirmemesi açısından, süreli/süresiz, tüm SAĞLIK RAPORLARI YIL SONUNA KADAR GEÇERLİDİR. Gerekli resmi yazışmalar yapılmıştır.

BUNA GÖRE:

1) Geçerlilik süresi 1 Ocak 2020 tarihinde sonra sona ermiş süreli sağlık raporu bulunan ve yeniden rapor düzenlenmemiş kişilerin raporlarının 31 Aralık 2022 tarihine kadar geçerli kabul edilmeye devam edilmesi,

2) Her türlü ilk rapor, rapor yenileme ve yasal süresi içinde yapılan rapor itiraz başvurularının karşılanması,

3) Maluliyet tespiti, vergi indirimi nedenleri ile kurumların sevki ile talep edilen kontrol muayenesi ve maluliyet rapor işlemlerinin olağan şekilde sürdürülmesi,

4) İstirahat rapor işlemlerinin genel mevzuat hükümlerine tabi olağan dönemde olduğu şekliyle yürütülmesi UYGUN GÖRÜLMÜŞTÜR.

"YILLIK İZİNDEN DÜŞECEK" İDDİASI ORTAYA ATILMIŞTI

Bugün Covid hastalığı kaynaklı alınan raporların, senelik izinlerden düşüleceğine dair iddialar ortaya atılmıştı. Bakan Koca açıklamasında, bu konuda salgın öncesi sisteme dönüşe işaret etti. Yani, bir kişi koronavirüs kaynaklı raporla, 1 yıl içinde toplam 40 gün istirahat etmek isterse, bu durumda artık raporu, olağan süreçte olduğu gibi heyet üzerinden alması gerekecek. Bir çalışanın yıllık izninden rapor günü süresinin düşürülmesi gibi bir durum söz konusu olmayacak. 

 

Kaynak: Haber Global

sağlık bakanı Fahrettin Koca sağlık raporu