Türk Telekom'dan 'internete zam' açıklaması

Ekonomi haberleri
Türk Telekom'dan 'internete zam' açıklaması

Türk Telekom, ‘İnternete Yüzde 67 Zam Yapıldı’ haberlerinin doğru olmadığını ve gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

Türk Telekom'un toptan internet dağıtıcılarına sağlanan internete yüzde 67 zam yapıldı iddialarına Türk Telekom'dan açıklama geldi.

Toptan internet sağlayıcılarına sağlanan port ve transmisyon ücretlerinde 2020'den beri herhangi bir fiyat güncellemesi yapılmadığı belirtilirken, aradan geçen 2 yılda Türkiye ekonomisindeki konjonktüre ve küresel maliyetlere bağlı olarak maliyetlerde ciddi değişimler yaşandığı ifade edildi. Son yapılacak fiyat değişikliğinin enflasyonun çok altında olacağı öngörüldüğü vurgulandı. 

BTK, bugün yaptığı açıklamada bugün yürürlüğe girmesi beklenen zam oranlarının 1 Haziran 2022'ye ertelendiği açıklamıştı.

Açıklamada şöyle denildi:

"Türk Telekom’un Port ücretlerindeki artışlarla ilgili olarak son dönemde gündeme gelen fiyat düzenlemesi konusunda bir açıklama yapma gereği duyulmuştur. 

Bazı yayın organları ve sosyal medya platformlarında belirtilen ‘İnternete yüzde 67 zam yapıldı’ içerikli haberler ve yorumlar gerçeği yansıtmamaktadır.

Belirtmek isteriz ki, toptan seviyedeki Port ve Transmisyon ücretlerinde Şubat 2020’den beri herhangi bir fiyat güncellemesi yapılmamıştır. Aradan geçen iki yılı aşkın süre zarfında dünya ve Türkiye ekonomisindeki konjonktüre bağlı olarak maliyetleri doğrudan etkileyen ekonomik parametrelerde ciddi değişiklikler yaşanmıştır. Şubat 2020’den bugüne transmisyon (iletim) maliyetleri önemli ölçüde artmış olmasına rağmen transmisyon ücretlerinde herhangi bir değişikliğe gidilmemiştir. 

Toptan seviyede gerçekleştirilen fiyat düzenlemesinin perakende seviyesindeki internet ücretlerine yansıması ise tamamen ilgili internet servis sağlayıcı işletmelerin kendi stratejileri kapsamında belirlenecek olup, bu artışın; iddia edilen oranların ve enflasyonun da çok altında olacağı öngörülmektedir.

Toptan seviyedeki hizmetler için öngörülen güncelleme teklifi, 1 Haziran 2022 tarihinden itibaren geçerli olacaktır."!

 

Kaynak: Haber Global

türk Telekom internet zam