AK Parti Sözcüsü Çelik: Laikliğin anayasada korunmasını istiyoruz

AK Parti MYK toplantısının ardından önemli açıklamalarda bulunan AK Parti Sözcüsü Çelik, AK Parti eski milletvekili Resul Tosun'un açıklamaları hatırlatılarak kendisine yöneltilen 'anayasada laiklik maddesi' ile ilgili soruya, "Laiklik ilkesinin anayasa korunmasını istiyoruz" şeklinde cevap verdi.

AK Parti Sözcüsü Çelik: Laikliğin anayasada korunmasını istiyoruz

AK Parti eski milletvekili Resul Tosun'un, "İstismarı önlemek için tüm çağdaş ülkelerde olduğu gibi Laiklik ilkesi ya Anayasa'dan çıkarılmalıdır ya da istismarı önleyecek netlikte tarif etmeliyiz" sözleri ile CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç'un ise Anayasa'da Laikliğin istismara yol açacak bir durumu olmadığını ifade ettiğinin anımsatılması üzerine AK Parti Sözcüsü Çelik,

"Sayın Resul Tosun'un ifadelerine de Sayın Engin Özkoç'un ifadelerine katılmıyoruz. Laiklik prensibinin Anayasa'da korunması gerektiğini düşünüyoruz. Hiçbir şekilde Laikliğin Anayasa'dan çıkmasını AK Parti olarak istemiyoruz. Biz Laiklik prensibinin Anayasa'da korunması gerektiğini düşünüyoruz. Hiçbir şekilde bununla ilgili başka bir yaklaşıma olumlu bakmıyoruz. Engin Bey'in söylediği, 'herhangi bir şekilde istismar edilmemiş' ifadesi de Türk siyasi tarihi tarafından yalanlanır. Türk siyasi tarihinde laiklik prensibini bir dayatma, bir ideolojik baskı aracı olarak kullananlar söz konusuydu. Laikliğin istismarıdır laikçilik, AK Parti iktidara geldiği ilk günden itibaren laiklik prensibini çok güçlü bir şekilde savunmuştur. Türkiye'nin demokrasi mücadelesi Laiklik kavramını yerli yerine oturtma mücadelesidir. Laikliğin Anayasa'dan çıkarılmasını söylemek de aşırı bir ifadedir. Kişiler bunu söylüyor ama Parti'yi bağlamaz" açıklamasında bulundu.

 

Kaynak: AA

AK Parti