AK Parti Grup Başkanvekili Avukat Cahit Özkan, Senem Toluay Ilgaz'ın sorularını yanıtladı

'de kongre süreci tamamlandı ve yeni MYK açıklandı. Peki bundan sonraki süreç nasıl işleyecek? AK Parti Grup Başkanvekili Avukat Cahit Özkan canlı yayında Senem Toluay Ilgaz'ın sorularını yanıtladı.

24.03.2021 19:49 | Son Güncelleme : 24.03.2021 21:37

 Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin yeni Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerini belirledi. Peki bundan sonra ne olacak? Yeni anayasa için nasıl yol izlenecek? AK Parti'nin 2023 öncelikleri ne? Senem Toluay Ilgaz sordu, AK Parti AK Parti Grup Başkanvekili Avukat Cahit Özkan Haber Global'de yanıtladı.

Programdan öne çıkan başlıklar: 

KABİNE DEĞİŞİKLİĞİ NE ZAMAN?

AK Parti kuruluşundan bugüne hiçbir seçimi kaybetmedi. Bu Türkiye tarihinde tektir. Kabineye seçim beyanname ve manifestolarımızda şuanki kadroyla bakıp analiz edilerek Cumhurbaşkanımız her zaman olduğu gibi böyle karar verir. Milletin seçmiş olduğu Cumhurbaşkanı Erdoğan, milletin sesine kulak veren bir lider olarak kararını verecektir.

 

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ'NİN YERİNE NE KONACAK?

İstanbul Sözleşmesi adı İstanbul olsa da Avrupa'nın konseyinden çıkmış bir isimdir. Acaba gerçekten toplumda aileyi gören bir sözleşme mi? İmza süreçlerine bakıldığında Türkiye tarafında toplumsal yaklaşımı ifade edilmiştir. Türkiye toplantıda aileye, kadına şiddete karşı vurgularını yaptı. Birçok ülke de gerekçelerini dile getirip çıktı. Sözleşmelerden çıkılmayacağı anlamına gelmez. Milletimiz kaderi AK Parti'nin kaderidir. Kadına şiddete karşı daha güçlü bir şekilde sözleşmeyi hazırlıyor ve dünya kamuoyuna da bunu sunacağız. Bazı refleklerle sözleşmeden çıkan ülkeler yeni sözleşmemize davet edilecek ve inşallah katılırlar. İstanbul Sözleşmesi toplumun büyük kısmında rahatsızlık yaratıyordu. Sadece toplumun nabzını tutmak değil, sosyolojik araştırmalar milli iradenin nabzını da tutmalı. 

6284 sayılı yasa ölçülüp biçilip parlemantonun kararıyla İstanbul Sözleşmesi'ne bağlı kalmadan da kadını korumanın güvencesidir. Aileyi korumak ve kadına karşı şiddeti kaldırmakla ilgili yeni çalışmalarımız olacaktır.

KONGRELERE SALGIN DÖNEMİ ELEŞTİRİSİ

"MASKE, MESAFE,  TEMİZLİK KONUSUNA DİKKAT ETTİK"

Salgın tüm dünyada sıfırlanmadığı süreçle Türkiye'de de bitmeyecek. Özellikle kongre alanına gelen tüm delegeler testlerden geçirilmiştir. Trübünlerde ise maske mesafeyi kontrol almaya çalıştık. O kalabalıktan bir şekilde geçip kongre alanına biz de geldik. Orada yatay çekimden ötürü alan dar olarak görünüyor ve kalabalık iç içe geçmiş gibi yansıyor. Bu konuda bir hassasiyetimiz vardı orada riski artıracak bir durum yoktur. Maske, mesafe,  temizlik konusunu özenle dikkat ettik. Burada bir vaka artışı falan olmayacak. 

YENİ ANAYASA ÇALIŞMALARI

Biz milletimize anayasa metinleriyle ortaya koyduğumuzda hamdolsun milletimiz bize güvendi. Bu anayasa sürecine destek vermeyen parti ve siyasiler bunun altında ezilirler. 

Kaynak: Haber Global

Sıradaki Haber Yükleniyor