Yüzleri güldüren hasat: 300 liradan hem yurt dışına hem de çevre illere satıyorlar

AA
Gaziantep
Yüzleri güldüren hasat: 300 liradan hem yurt dışına hem de çevre illere satıyorlar

Gaziantep'in İslahiye İlçesinde, yetiştirilen üzümlerin yaprak hasadı başladı. Yaprağın kilosunun 80 liraya ulaşması üreticinin yüzünü güldürüyor.

Gaziantep İslahiye'de ilçeye bağlı Altınüzüm, Sulumağara, Boğaziçi ve Yeşilyurt Mahalleleri başta olmak üzere 50 bin dekarda üretimi yapılan üzüm yaprağının toplanmasına başladı.

Toplanan yapraklar sarma başta olmak üzere Türk mutfağında yer edinmiş birçok yemekte kullanılıyor. Bölge halkı asma yaprağını taze olarak kilosunun 80 liradan, 5’er kiloluk bidonlara salamura olarak da 300 liradan hem yurt dışına hem de çevre illere satılması üreticinin mutlu ediyor.

Sofralık üzümün bölgenin en büyük geçim kaynaklarından birisi olduğunu belirten İslahiye Ziraat Odası Başkanı Mehmet Köse, öBölgemizde 50 bin dekarda yapılan sofralık üzümde mevsimsel yağışlardan kaynaklı bağ yaprakları verimlidir. Kalitesi ile birlikte lezzetli asma yaprak hasadımız başladı. Fiyatı ise yeşil yaprak olarak kilosu 80 liraya satılıyor. Birçok üreticimiz ise salamura olarak hazırlayarak satışını yapıyor. Üreticilerimiz üzüm hasadı öncesi yaprağı geçim kaynağı haline getirmesi üreticimizin yüzünü güldürmektedir" dedi.

Ailesiyle birlikte yaprak hasadı yapan Necdet Pınar, "Kendi bağımızda tüketim için taze yaprak topluyoruz. 20 gün süren taze yaprak hasadımızda 5 kilogramlık bidon içerisine 2 kilo 700 gram yaprak ile hazırlanan salamura yaprak 300 TL’de, taze olarak ise kilosunu 80 TL de veriyoruz. Yaprak meyvesinde 8 kat fazlaya gitmesi biz üzüm üreticilerini sevindirmektedir" diye konuştu.