Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu: İşçi maaşlarına ek zam!

Cumhurbaşkanı Erdoğan
Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu: İşçi maaşlarına ek zam!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, katıldığı canlı yayında işçi maaşlarına ek zamla ilgili açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Toplu sözleşme zammı üzerine yüzde 2,5 ilave ediyoruz. İşçilerimizin ücretlerinde yüzde 28'i bulan bir artış sağlamış oluyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan işçi zamlarıyla ilgili yeni bir açıklama geldi. Katıldığı bir canlı yayında gündeme dair açıklamalarda bulunan Erdoğan işçilere ek zam yapılacağını duyurdu.

"TOPLU SÖZLEŞME ZAMMI ÜZERİNE YÜZDE 2,5"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kimi emeklilerimizin maaş oranı enflasyonun çok üzerine çıkarak yüzde 60'ı buldu. Toplu sözleşme zammı üzerine yüzde 2,5 ilave ediyoruz. İşçilerimizin ücretlerinde yüzde 28'i bulan bir artış sağlamış oluyoruz. Yaklaşık 700 bin kamu işçisini ilgilendiren bu artış için gereken düzenleme yapılacaktır" dedi.

ERDOĞAN'DAN KAMU BANKALARI ÇAĞRISI

Erdoğan Merkez Bankası'nın faiz kararı için "Üretim odaklı ihracat ve istihdamı artırmak hep önceliğimiz oldu. Nihai amacımız olan dengeli ve sürdürebilir büyümeye kesinlikle ulaşacağız" derken, Merkez Bankası'nın faiz oranlarıyla, tüketici kredilerinin faizleri arasındaki fark konusunda şunları söyledi:

"Bu makas özellikle de özel bankaların bu konuda hala sömürü çarkını devam ettirme gayretinin olduğunu görüyoruz. Vatandaşlarıma sesleniyorum; diyorum ki kamu bankalarına gidin. Böyle bir sömürü çarkı içerisine girmeyin. Kamu bankaları bu konuda hassas. Vatandaşını kesinlikle yüksek faizle sömürme gibi bir gayretin içerisine giremez.Bundan rahatsız olacak özel sektör bankaları biliyorum ama bunu söylemeye mecburum. Bu ülkede tüketim ekonomisine destek vereceksek, sömürü yoluyla değil vatandaş temin ettiği kredisini gelsin sizinle kullansın. Uygun yeri veren kamu bankasına gidecek. Konut, araç kredisini buradan temin edecek. Faizden medet umulmasını kesinlikle doğru bulmuyoruz."

 

Kaynak: Haber Global

cumhurbaşkanı erdoğan işçi maaşı ek zam ekonomi Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan işçi maaşlarına ek zam açıklaması