Bayramda otobüsler bedava mı? Kurban Bayramı’nda 'toplu taşıma' ücretsiz mi? Kurban Bayramı'nda hangi yollar ücretsiz?

15 Temmuz Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı son dakika Kurban bayramı
Bayramda otobüsler bedava mı? Kurban Bayramı’nda 'toplu taşıma' ücretsiz mi? Kurban Bayramı'nda hangi yollar ücretsiz?

Kurban Bayramı bu sene 9-12 Temmuz tarihleri arasında kutlanacak. Bayrama az bir süre kala otobüslerin ücretsiz olup olmadığı vatandaşlar tarafından sorgulanmaya başlandı. Peki, bayramda toplu taşıma ücretli mi, Kurban Bayramı’nda otobüsler, metro, Marmaray bedava mı?

Kurban Bayramı'nda ücretsiz olan yol ve köprüler haricinde, toplu taşımanın ücretsiz olup olmadığı da merak edilip araştırılıyor. Bayram tatilini şehirlerde geçirecekler, bayramda toplu taşıma ücretli olacak mı? İstanbul metro marmaray otobüsler bayramda bedava mı? Kurban Bayramı’nda toplu taşıma bedava mı? sorularına yanıt arıyor. İşte merak edilen soruların yanıtları...

BAYRAMDA OTOBÜSLER BEDAVA MI?

Ramazan Bayramı’nda İstanbul ve Ankara'da toplu ulaşım ücretsiz bir şekilde hizmet sundu. İETT, 9 Temmuz Cumartesi gününden itibaren 9 gün boyunca bayram tarifesine geçiyor. 4 günlük bayram süresi boyunca da İstanbul'da toplu taşıma ücretsiz olacak.

İETT'DEN İSTANBUL'DA EK SEFERLER

Kurban Bayramı ve devam eden günlerde İETT seferleri ağırlıklı olarak Cumartesi sefer planına göre yapılacak. İki yeni kurban kesim noktası için iki geçici hat açılacak.

Peronlarda yedek araçlar bulundurularak gerektiğinde yoğunlaşan noktalara ek seferler düzenlenecek. Kurban Bayramı'nda 4 gün boyunca İstanbul'da toplu ulaşım ücretsiz yapılacak.

İETT, 9 Temmuz Cumartesi gününden itibaren 9 gün boyunca bayram tarifesine geçiyor. Hazırlanan plana göre 9 Temmuz Cumartesi günü PAZAR planına göre, sonraki günler CUMARTESİ planına göre, 9 günlük tatilin son günü 17 Temmuz Pazar günü ise PAZAR planına göre seferler düzenlenecek.

Cumartesi planında çalışmak üzere ek olarak 55 araç tahsis edildi, bu araçlar 379 ek sefer düzenleyecek. Pazar planında ise yine yedek araçlar hazırda bekletilerek gerektiği hallerde seferlere konulacak.

İETT SEFER

KURBAN KESİM İÇİN EK SEFERLER

Kurban bayramı dolayısı ile İstanbulluların kurban satış ve kesim merkezlerine ulaşımlarını sağlayabilmek için ulaşım imkanı olmayan 2 kurban pazarı için 2 yeni geçici hat hizmet vermeye başlayacak.

KRB3 hattı Kurnaköy kurban satış pazarı için hizmet verecek ve Pendik Sahil ile Kurnaköy arasında ulaşım sağlayacak. 131B hattı Paşaköy kurban satış pazarına İstanbulluların ulaşımını sağlayacak ve Ümraniye ile Mimar Sinan Mahallesi arasında görev yapacak.

Bayram haftası boyunca sahil, piknik alanı, mezarlık gibi güzergâhlarda çalışan hatlarda yaşanabilecek yoğunluk için ek sefer düzenlemeleri yapıldı. Ayrıca öngörülemeyen durumlar için peron alanlarında hazır bulunması için araç ve şoför görevlendirmeleri yapılacak.

KURBAN BAYRAMI'NDA ÜCRETSİZ OLACAK KÖPRÜLER VE OTOYOLLAR HANGİLERİ?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, devletin işletmiş olduğu köprüler ve otoyolların bu bayramda da ücretsiz olacağını ifade etti.

Bu duruma göre, bayram tatili sebebiyle KGM sorumluluğu altında yer alan otoyollar ile birlikte 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nden geçişler, 9 Temmuz Cumartesi (Cumayı cumartesiye bağlayan gece) saat 00.00'dan başlayarak, 12 Temmuz Salı saat 00.00'ye kadar ücretsiz olacak.

Bayramda otobüsler bedava mı?

BAYRAMDA ÜCRETSİZ OTOYOLLAR VE KÖPRÜLER

İzmir - Çeşme Otoyolu

İzmir - Aydın Otoyolu

15 Temmuz Şehitler Köprüsü

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü

Çukurova Otoyolları (Adana Doğu Alın - Şanlıurfa kesimi)

Çukurova Otoyolları (Niğde - Mersin - Adana Batı Kesimi)

Avrupa Otoyolu (Mahmutbey - Edirne Kesimi)

Anadolu Otoyolu (Çamlıca İstasyonu - Akıncı Kesimi)

Gebze - Orhangazi - İzmir (İzmit Körfez geçişi ve bağlantı yolları dahil)

Kaynak: Haber Global

Bayramda otobüsler bedava mı? Kurban Bayramı’nda toplu taşıma ücretsiz mi Kurban Bayramı'nda hangi yollar ücretsiz Kurban Bayramı’nda otobüsler bedava mı Kurban Bayramı’nda metro bedava mı Kurban Bayramı’nda Marmaray bedava mı İstanbul marmaray ücretsiz mi