Dolar için kritik gün geldi! Gözler ABD enflasyonunda

Ekonomi haberleri FED Jerome Powell dolar
Dolar için kritik gün geldi! Gözler ABD enflasyonunda

Fed'in faiz indirimlerine başlamak için enflasyonun yüzde 2'ye doğru gerilediğinden emin olmak istediğini belirtmesi ABD enflasyonu rakamlarının piyasaya etkisini artırdı. Bugün saat 16:30'da ABD enflasyonu açıklanacak. Böylesi güne dolar 30,72 TL'den, euro ise 33,09 TL'den başladı.

Dolar bugüne 30,72 TL'den, euro ise 33,09 TL'den başladı. 

Bugün Fed'in mart ayındaki faiz kararını etkileme potansiyeli yüksek bir rakam açıklanacak. ABD enflasyonu. Enflasyonun yıllık bazda mevcut seviye olan yüzde 3,4'ten yüzde 3,2'ye gerilemesi bekleniyor. 

Fed Başkanı Powell ve diğer Fed üyeleri faiz indirimleri için enflasyonun yüzde 2'ye doğru gerilediğinden emin olmak istediklerini belirtmişti. Piyasa yılbaşında Fed'in mart ayında faiz indirimlerine başlamasını bekliyor. Ancak beklenti üstü gelen Aralık 2023 enflasyonu ve Fed yetkililerinin açıklamaları erken faiz indirimi beklentilerini törpüledi. Para piyasalarında Fed'in martta faizleri sabit bırakma ihtimali yüzde 83, mayıs ayında faiz indirimine başlama ihtimali ise yüzde 83 olarak fiyatlanıyor. 

Bugün beklentinin aşağısında gerçekleşebilecek enflasyon, faiz oranlarını düşürmek için enflasyon baskısının azaldığına dair daha fazla kanıt görmek isteyen Fed'i rahatlatabilir. 

Dün kabine toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ekonomisine olan güvenin artmasından memnun olduklarını söyledi. Erdoğan "Türk lirası varlıklara yönelik talebin de yükselmesi ile ülkemiz risk primindeki düşüş devam ediyor." dedi. Türkiye'nin risk primi CDS 300 puana kadar geriledi. Türkiye'nin CDS'si şubat ayı başında 334 seviyesinde bulunuyor.

Türkiye'nin risk primi gerilerken Borsa İstanbul'da tarihi zirvelerini yeniliyor. BİST 100 endeksi dün yüzde 1,42 yükselişle 9,174 puana kadar yükselerek tarihi zirvesinden kapanış yaptı. 

Öte yandan Hazine Bakanlığının gerçekleştirdiği borçlanma ihalelerinde faizler aşağı yönlü güncelleniyor ve yoğun yatırımcı talebiyle karşılaşıyor. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomiye ilişkin sözlerini "Önümüzdeki dönemde ekonomi programımızın müspet yansımalarını enflasyon başta olmak üzere diğer alanlarda net bir şekilde göreceğiz." ifadeleriyle noktaladı.

Doların diğer para birimleri karşısındaki gücünü ölçen DXY endeksi bugün açıklanacak enflasyon rakamı öncesinde yükselişe geçti. Endeks dün gördüğü 103,925 seviyesinden 104,112'ye kadar yükseldi. 

Bugün TCMB cari açık rakamlarını açıklayacak. Dışarda ise ABD enflasyonu takip edilecek.