Ünlü bankacı ve ailesi düşen helikopterde hayatlarını kaybetti

Ajans Bizim
Hayatını kaybetti Nijerya ABD
Ünlü bankacı ve ailesi düşen helikopterde hayatlarını kaybetti

Nijerya'nın en büyük bankalarından birinin sahibi, içinde bulundukları helikopterin Güney Kaliforniya'nın Mojave Çölü'nde düşmesi sonucu eşi ve oğluyla birlikte öldü. 

Access Bank'ın Üst Yöneticisi (CEO) Herbert Wigwe ve ailesinin de içinde bulunduğu helikopter, yere zaman dilimiyle Cuma akşamı, Kaliforniya-Nevada sınırına yakın Interstate 15 yakınlarında düştü Kazada helikopterde altı kişi bulunuyordu. 

Diğer ölenler ise iki pilot ve Nijerya borsası NGX Group'un eski başkanı Bamofin Abimbola Ogunbanjo adında dördüncü bir yolcuydu.

Kazayı soruşturan ABD Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurumu'na göre, görgü tanıklarının olay sırasında karla karışık bir yağmur yağdığını bildirdiklerini söyledi. Görgü tanıkları İayrıca helikopterde yangın çıktığını da bildirdiler.

Wigwe, ailesi ve Ogunbanjo'nun ölümleri, şu anda Dünya Ticaret Örgütü'nün genel direktörü olan eski Nijerya maliye bakanı Ngozi Okonjo-Iweala tarafından doğrulandı.

Okonjo-Iweala, sosyal medya hesabından, "Herbert Wigwe'nin... eşi ve oğlunun yanı sıra Bimbo Ogunbanjo'nun bir helikopter kazasında korkunç bir şekilde hayatını kaybettiği haberini almaktan büyük üzüntü duyuyorum" diye yazdı "

"Afrika bankacılık sektörü kayıp"

57 yaşındaki Bay Wigwe, daha önce genel müdürlüğünü yaptığı Guaranty Trust Bank da dahil olmak üzere ülkenin en büyük iki bankasında görev almış bir sektör lideri olarak görülüyordu.

Nijerya başkanlık sözcüsü Bayo Onanuga, X'e yaptığı açıklamada Wigwe'nin ölümünün "Nijerya ve Afrika bankacılık sektörü için korkunç bir darbe" olduğunu ifade etti ve ekledi: "Wigwe'nin, Access Holdings'i (ana şirket) Afrika'nın en büyüğü yapmak için büyük bir vizyonu vardı ve satın almalar için bastırılamaz bir susuzluğu vardı."

Wigwe'nin ilgi alanları eğitim sektörünü de kapsıyordu. Nijerya'nın petrol zengini Nijer Deltası bölgesinde kurduğu özel üniversitesi Eylül ayında açılacak. Geçen yıl üniversitenin "topluma geri vermek için benim için bir fırsat" olduğunu söyledi.

 

Nijerya'nın havacılık ve uzay geliştirme bakanı Festus Keyamo, X'te "Bu gerçeküstü bir durum ve ne diyeceğimi bilemiyorum" diye yazdı.