Hamas rehinelerin bırakılmasını ertelemişti... Katar duyurdu: Kriz aşıldı

Hamas İsrail Filistin Gazze son dakika haber son dakika
Hamas rehinelerin bırakılmasını ertelemişti... Katar duyurdu: Kriz aşıldı

Son dakika haberine göre Hamas, İsrail; yardım tırlarının Gazze'nin kuzeyine girişine izin verene kadar rehinelerin bırakılmasını ertelediğini duyurdu. Kassam Tugayları Tel-Aviv'in anlaşmayı ihlal ettiğini açıklamıştı. Katar, krizin çözüldüğünü ve takasın bu gece yapılacağını açıkladı.

Son dakika haberi...

Katar Dışişleri Bakanlığı, ertelenen rehine takası konusundaki krizin aşıldığını ve bu gece rehine takasının yapılacağını bildirdi. Hamas,13'ü İsrailli 20 rehineyi serbest bıraktı. İsrail ise 39 Filistinliyi bu gece serbest bırakacak.

Hamas'tan yapılan yazılı açıklamada ise İsrail'in, mutabakatın öngördüğü tüm şartlara uyacağını arabuluculara iletmesinin ardından Mısır ile Katar'ın mutabakatın yürürlükte kalması için gün boyu yürüttüğü çabalara olumlu yanıt verildiği belirtilmişti. 

HAMAS ESİR TAKASINI ERTELEDİĞİNİ DUYURMUŞTU

İsrail ile Hamas arasında varılan mutabakat kapsamında karşılıklı esirlerin serbest bırakılmasına bugün de devam edilmesi bekleniyordu. Bu doğrultuda serbest bırakılacak Filistinli esirler, Ofer Hapishanesi'ne nakledildi. Nakil işlemi sırasında İsrail güçleri, hapishane önünde güvenlik önlemleri alınmış ancak Hamas, İsrail; yardım tırlarının Gazze'nin kuzeyine girişine izin verene kadar rehinelerin bırakılmasını ertelediğini duyurmuştu.

Hamas'ın Telegram hesabından yapılan açıklamaya göre, Kassam Tugayları, varılan mutabakata göre ikinci gün serbest bırakılacak İsrailli esirlerin ülkelerine gönderilmesini Tel Aviv'in anlaşmayı ihlal ettiği gerekçesiyle erteledi.

Açıklamada, "İsrail, esirlerin serbest bırakılması ve Gazze'nin kuzeyine insani yardımların girişiyle ilgili mutabakata uyana kadar ikinci gün çıkacak esirlerin serbest bırakılmasını erteledik." ifadeleri yer aldı.

İsrail'deki Kanal12 televizyonu, gün içinde İsrailli yetkililerden esir takasının işlemesine ilişkin "teknik" problemler olduğunu aktarmıştı.

HAMAS SÖZCÜSÜ: İSRAİL ATEŞKES ANLAŞMASININ KENDİ PAYINA DÜŞEN KISMINI YERİNE GETİRMEDİ

Hamas Sözcüsü Usame Hamdan, konuya ilişkin, "İsrail, ateşkes anlaşmasının kendi payına düşen kısmını yerine getirmedi. Cuma gününden bu yana toplam 340 yardım kamyonu Gazze'ye girdi. Bu kamyonlardan sadece 65'i Gazze'nin kuzeyine ulaştı. Bu rakam anlaşmada kararlaştırılan sayının yarısından az. İsrail anlaşmaya bağlı kaldığı müddetçe biz de bağlıyız ancak şu ana  kadar ihlal etti; kuzeye gidecek tırları engelledi, kuzeye gidenlerin üzerine ateş açtı, hava araçları Gazze üzerinde uçuşu durdurmadı." açıklamasını yapmıştı.

FİLİSTİN BASINI: İSRAİL ORDUSU CENİN'DE 2 HASTANEYİ KUŞATTI

İsrail ordusu, işgal altındaki Batı Şeria'nın Cenin kentinde 2 hastanenin çevresini kuşatarak 2 Filistinliyi yaraladı.

Filistin resmi ajansı WAFA'da yer alan habere göre, İsrail ordusu Cenin'in çeşitli bölgelerine baskın düzenledi.

Haberde İsrail askerlerinin kentteki Şehit Süleyman Devlet Hastanesi, İbni Sina Hastanesi ve Filistin Kızılay Merkezi'ni kuşatma altına aldığı aktarıldı.

Bazı binaların çatılarında keskin nişancılar konuşlandığı, kent üzerinde keşif uçaklarıyla yoğun uçuşlar yapıldığı ifade edildi.

İsrail askerlerinin, Şehit Süleyman Devlet Hastanesi çevresinde 2 Filistinli genci silahla yaraladığı bildirildi.

 

Kaynak: AA