Son Dakika Avrupa Parlamentosu Başkanı Sassoli hayatını kaybetti

son dakika Avrupa Dünya haberleri
Son Dakika Avrupa Parlamentosu Başkanı Sassoli hayatını kaybetti

Bir süredir hastanede tedavi gören Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı David Sassoli hayatını kaybetti.

Avrupa Parlamentosu'nun (AP) 65 yaşındaki Başkanı David Sassoli, İtalya'nın Aviano kentinde tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Haberi, Sözcüsü Roberto Cuillo duyurdu.

Cuillo, bağışıklık sistemi düzgün bir şekilde çalışmayan Sassoli'nin 26 Aralık tarihinde hastaneye yatırıldığını açıklamıştı.

AP Başkanı, eylülde zatürre nedeniyle hastaneye kaldırılmış, uzun süre AP'nin oturumlarına başkanlık edememiş ve AB zirveleri gibi üst düzey toplantılara da katılmamıştı.
Sassoli, 17-20 Ocak'ta Strazburg'daki oturumda yapılacak AP başkanlık seçiminde yeniden adaylığını koymamıştı.

DAVİD SASSOLİ KİMDİR?

30 Mayıs 1956’da Floransa’da doğan David Sassoli, 30 yıldan uzun süre gazetecilik yaptıktan sonra siyasete atıldı. David Sassoli, politik yaşamı öncesi İtalya’da tanınmış bir haber sunucusuydu.

Sassoli, 2009’da AP üyesi, 2019’da ise AP Başkanı seçildi. AP’deki en büyük ikinci grup olan merkez soldaki Sosyalistler ve Demokratlar İlerici İttifakı’ndan olan Sassoli açıklamalarını, AB yetkililerinin aksine İngilizce ve Fransızca değil, İtalyanca yapıyordu.

Sassoli, Ekim ayındaki büyükelçiler krizi sırasında Twitter hesabındaki paylaşımında, “10 büyükelçinin istenmeyen kişi ilan edilmesi Türk hükümetinin otoriterleşmesinin bir işareti” yorumunu yapmış ve “Sindirilmeyeceğiz. Osman Kavala’ya özgürlük” demişti.

 

Kaynak: Haber Global

avrupa son dakika Dünya haberleri