Somali ve Kenya'da sel felaketi: Onlarca ölü var

Sel Felaketi Birleşmiş Milletler Fransa
Somali ve Kenya'da sel felaketi: Onlarca ölü var

Doğu Afrika ülkelerinden Kenya ve Somali'de devam eden şiddetli yağışların yol açtığı sellerde 40 kişi hayatını kaybetti.

Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisinden (UNOCHA) yapılan açıklamada, Kenya ve Somali'deki sel felaketinde ölü sayısının arttığı bilgisi paylaşıldı.

Açıklamada, iki ülkeyi etkileyen şiddetli yağışların neden olduğu sellerde 40 kişinin öldüğü kaydedildi.

Selden etkilenenlere yardım gönderildiği belirtilen açıklamada, Juba ve Şabel nehirlerinin taşma tehlikesine karşı bölge sakinlerine nehir kenarlarından uzak durmaları çağrısı yapıldığı bildirildi.

Yerleşim bölgelerinde hayatı olumsuz etkileyen yağış ve seller nedeniyle 100 binden fazla kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Yağışlardan binlerce çiftlik hayvanı ve tarım arazisi de olumsuz etkilendi.

Sellerden etkilenenleri arama kurtarma çalışmaları devam ederken, çok sayıda kişiden de haber alınamıyor.

Somali ve Kenya, iklim değişikliğinden en çok etkilenen ülkeler arasında yer alırken, kuraklık ve seller nedeniyle binlerce insan yerinden oluyor.

Kenya şiddetli yağışlar nedeniyle vatandaşlarına uyarı yapmıştı. Seller sonrası Somali'nin bazı bölgelerinde ise "acil durum" ilan edilmişti.

FRANSA'DA SEL UYARISI YAPILDI

Fransa'da etkili olan Ciaran Fırtınası'nın ardından, halihazırda su baskınlarının yaşandığı ülkenin kuzeybatısındaki Pas-de-Calais bölgesi için sel uyarısında bulunuldu.

Ulusal basında yer alan haberlere göre, İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, X sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, bölge sakinlerinden yetkililerin uyarılarını dikkate alıp sele karşı tedbirli olmalarını istedi.

Fransa'nın kuzey ve batı kesimleri, geçen hafta Avrupa ülkelerini etkisi altına alan Ciaran Fırtınası'nın izlerini silmeye çalışırken Pas-de-Calais'de "olağanüstü sel" uyarısı yapıldı.

Bölgede alarm seviyesi "kırmızı"ya çıkarıldı. Pas-de-Calais Valiliği, bölge sakinlerinin telefonlarına gönderdiği mesajda, akarsu ve nehir yataklarından uzak durmalarını istedi.

Bölgede toplu taşıma seferleri iptal edildi ve okullarda eğitime ara verildi. Deux-Sevres, Charente-Maritime, Charente, Gironde, Dordogne bölgelerinde ise alarm seviyesi "turuncuya" çıkarıldı.

Kaynak: AA