Rusya, Zelenski hükümetinin artık meşru olmadığını açıkladı

Ajans Bizim
Rusya Rusya Ukrayna Savaşı Ukrayna Volodimir Zelenski
Rusya, Zelenski hükümetinin artık meşru olmadığını açıkladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’daki tek meşru hükümetin Ukrayna Parlamentosu (Rada) ve onun başkanı olduğunu söyledi.

Putin, bu iddiasını, Ukrayna Anayasası’nın 111’inci maddesine dayandırarak, başkanlık yetkilerinin devredilmesi gerektiğinde bu yetkilerin Rada Başkanına verileceğini belirtti. Halihazırda bu görevi Ruslan Stefançuk yürütüyor.

Putin, Ukrayna'da seçimlerin yapılabilmesi için olağanüstü hal yasasının kaldırılması gerektiğini savundu ve mevcut hükümetin bunu yapmaktan kaçındığını öne sürdü. 

Rusya lideri ayrıca, gerçek sahiplerinin “okyanus ötesinde” olduğunu söyledi ve Ukrayna'daki mevcut sıkıyönetim yasasının Başkanlık seçimlerini engellediğini aktardı. Bu durumun uzatılmasının gerekmediğini ve anayasada bununla ilgili bir hüküm bulunmadığını belirtti.

Putin, sıkıyönetim yasasının kaldırılması konusunda Ukraynalı yetkililerin adım atmaktan kaçındığını ifade etti. Ona göre, Ukrayna’nın bugünkü sahiplerinin, tüm popüler olmayan kararları mevcut yürütme organına yüklemeyi tercih ettiklerini söyledi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ise Putin'in meşruiyet iddialarını yorumlayarak, bu iddiaları “ilgisiz ve sıkıcı olarak” nitelendirdi. 

Zelenski, 2019 yılında Ukrayna’nın Cumhurbaşkanı seçilmiş ve görev süresi 20 Mayıs 2024’te sona ermişti.

Ülkede bu yıl 31 Mart’ta yapılması planlanan Cumhurbaşkanlığı seçimleri geçen yıl iptal edilmişti.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Sözcüsü Stéphane Dujarric, BM'nin Zelenski'yi meşru bir başkan olarak tanıdığını açıkladı.