Bayern Münih, Porto ve Galatasaray...

AA
Galatasaray Bayern Münih
Bayern Münih, Porto ve Galatasaray...

Galatasaray, Avrupa'nın ilk 10 ligi içinde 2000'li yıllarda en fazla şampiyonluk kupası kaldıran takımlar sıralamasında 3. sırada.

Sarı-kırmızılılar, UEFA sıralamasına göre Türkiye'nin de 9. sırada yer aldığı Avrupa'nın en büyük 10 ligi içinde 2000'li yıllarda ülkesinin en üst futbol organizasyonunu domine eden ekipler arasında bulunuyor.

Avrupa'nın 5 büyük futbol organizasyonuna sahip İngiltere (Premier Lig), İspanya (LaLiga), İtalya (Serie A), Almanya (Bundesliga) ve Fransa'nın (Ligue 1) yanı sıra, Portekiz, Hollanda, Belçika, Türkiye ve Çekya ligleri arasında 2000'li yıllarda en fazla şampiyonluk sevinci yaşayan takımlar arasında Galatasaray, üçüncü sırada kendisine yer buldu.

Avrupa'nın ilk 10 ligi içinde bu dönemde Galatasaray'dan daha fazla şampiyonluk sevincini sadece Bayern Münih ve Porto yaşadı.

Sarı-kırmızılı takım, bu süreçte 11 Süper Lig şampiyonluğu kazandı. 2000'li yıllarda Fenerbahçe'nin 6, Beşiktaş'ın 5, Trabzonspor, Bursaspor ve Başakşehir'in ise 1'er şampiyonluğu bulunuyor.

BAYERN MUNIH ZİRVEDE

Listenin başında, Bundesliga'da 2000'li yıllara damgasını vuran ve bu süreçte 18 kez adını zirveye yazdıran Bayern Münih yer alırken, ikinici sırada Portekiz temsilcisi Porto 12 lig şampiyonluğuyla onu takip etti.

Galatasaray ile birlikte İtalya Serie A'dan Juventus, İspanya LaLiga'dan Barcelona ve Hollanda Eredivisie'den PSV, 2000'li yıllardaki 11 şampiyonlukla üçüncü sırayı paylaştı.

İSPANYA VE HOLLANDA'DA 2'ŞER TAKIM LİGİNİ DOMİNE ETTİ

Avrupa'nın en büyük 10 ligi içinde 2000'li yıllarda en fazla şampiyonluk kupası kaldıran 10 takım arasında, İspanya (Barcelona ile Real Madrid) ve Hollanda'dan (PSV ile Ajax) 2'şer ekip listede yer aldı.

Listeye Türkiye, Almanya, Portekiz, İtalya, Fransa ve Belçika'dan ise birer ekip girdi.