Rusya yeni koronavirüs aşıları üzerine çalışıyor

Devlet Başkanı , koronavirüse karşı mücadeleye karşı aşılama hızını arttırdıklarını söyleyerek "Rusya yeni aşılar geliştirmeye devam ediyor" dedi.

19.06.2021 23:30

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'da kutlanan Sağlık Çalışanları Günü dolayısıyla sağlık çalışanlarına mesajında, "Şu anda bizim ortak görevimiz, tüm çabaları ve kaynakları, vatandaşları koronavirüs ve sonuçlarına karşı koruma üzerinde yoğunlaştırmak. Her şeyden önce aşılama hızını artırmak gerekiyor. Bunun için tüm imkanlara sahibiz" ifadelerini kullandı.

Putin, "Rusya, bugün 4 adet kendi koronavirüs aşısına sahip, aynı zamanda yeni aşı ve ilaçları geliştirme çalışmaları devam ediyor. Elbette mevcut durumun tüm zorluklarına rağmen muayene programlarını genişletmek, kardiyovasküler, onkolojik, endokrin ve diğer hastalıkları olan hastalara modern bakım sağlamak gerekiyor" dedi.

Rusya’da Kovid-19’a karşı Gamaleya Araştırma Merkezi tarafından geliştirilen Sputnik V ile Sputnik Light aşılarının yanı sıra, Vektor Merkezi'nin geliştirdiği EpiVakKorona ve Çumakov Merkezi'nin geliştirdiği KoviVak aşıları kullanılıyor.

Sıradaki Haber Yükleniyor