Reuters: İsrail tankları Refah kent merkezine girdi

REUTERS
son dakika İsrail Gazze Filistin Dünya haberleri
Reuters: İsrail tankları Refah kent merkezine girdi

Reuters Haber Ajansı, İsrail tanklarının Refah kent merkezine girdiğini duyurdu.

İsrail tankları, Refah kent merkezine giriş yaptı. 

Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah kentinde gece boyunca saldırılarını sürdürerek 16 Filistinliyi öldüren İsrail ordusu, Gazze ile Mısır arasındaki sınırın üçte ikisini ele geçirerek kara saldırılarını genişletti.

İsrail'in abluka altındaki Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıları 235 gündür aralıksız devam ederken ordunun Gazze'nin güneyindeki Refah'a yönelik saldırıları sürüyor.

Gazze'nin güneyinde 7 Mayıs'ta kara saldırılarını başlatan İsrail ordusu, yoğun hava ve kara bombardımanıyla Philadelphia Koridoru'nda (Gazze ile Mısır arasındaki sınır) kara saldırılarının çapını genişleterek, Gazze-Mısır sınırının üçte ikisini ele geçirdi.

AA'nın yerel kaynaklardan aldığı bilgilere göre, İsrail ordusunun gece boyunca Refah kentinin şehir merkezi ve batı kesimlerinde sürdürdüğü ağır bombardıman sonucu 16 Filistinli hayatını kaybetti, onlarca sivil yaralandı.

İSRAİL ORDUSUNUN SINIRDAN DENİZE ULAŞMASINA 3 KİLOMETRE KALDI

Refah kentinin batısındaki Tel Zarab bölgesine 2,5 kilometre yaklaşan İsrail ordusunun, Gazze Şeridi ile Mısır arasındaki sınır bölgesinden denize ulaşmasına ise 3 kilometre kaldı.

Böylece Gazze-Mısır sınırının üçte ikisini ele geçiren İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ni Mısır'dan tamamen koparmaya yaklaşmış durumda.

Öte yandan Kanada, Avustralya ve Almanya Dışişleri Bakanlıklarından İsrail'in Refah'a düzenlediği ve 'hata' olduğunu söylediği saldırıyla ilgili kınama açıklamaları yapıldı.

Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joly, Refah’a yönelik askeri operasyonları desteklemediklerini belirterek , “Kanada, Refah'ta Filistinli sivillerin öldürüldüğü saldırılardan dehşete düştü. İsrail'in Refah'a yönelik askeri operasyonunu desteklemiyoruz. İnsanlığın bu seviyedeki acısı sona ermeli. Derhal ateşkes talep ediyoruz” ifadelerini kullandı. Kanada Dışişleri Bakanlığı'nın resmi açıklamasında ise "Kanada, Refah'ta Filistinli sivillerin öldürüldüğü saldırılardan dehşete düşmüştür. İsrail'in Refah'a yönelik askeri operasyonunu desteklemiyoruz. İnsanlığın bu seviyedeki acısı sona ermeli. Derhal ateşkes talep ediyoruz" denildi.

Almanya Dışişleri Bakanlığı ise, “Refah'taki hava saldırısında aralarında çocukların da bulunduğu yanmış cesetlerin görüntüleri dayanılmaz. Kesin koşullar açıklığa kavuşturulmalı ve IDF soruşturması hızla başlatılmalıdır. Gazze'deki sivil halkın acilen daha iyi korunması gerekiyor” dedi.

Avustralya Dışişleri Bakanı Penny Wong ise, “Son 24 saatte yaşananlar, sivillerin korunabilmesi için artık insani ateşkes görmemiz gerektiğinin altını çiziyor. İsrail'in saldırıları korkunç ve kabul edilemez sonuçlar doğurdu. Avustralya, İsrail'in, Gazze'deki 2,3 milyon insanın yarısından fazlasının barındığı Refah'taki operasyonuna devam etmemesi gerektiği konusunda çok netti. Hamas tüm rehineleri serbest bırakmalı, Filistinli sivilleri canlı kalkan olarak kullanmayı bırakmalı” dedi.