Putin, Rusya'da parlamento seçimlerinin 19 Eylül'de yapılmasını öngören kararı imzaladı

Rusya Devlet Başkanı Putin, ülke parlamentosunun alt kanadı Duma'ya seçimlerin 19 Eylül'de yapılmasını öngören kararı imzaladı. Rus muhalif lider Alexei Navalny ve ekibi seçimlere katılamayacak.

Putin, Rusya'da parlamento seçimlerinin 19 Eylül'de yapılmasını öngören kararı imzaladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in tarafından imzalanan kararnameye göre, 19 Eylül’de Rusya genelinde Rusya Federal Meclisinin alt kanadı olan Devlet Duması seçimleri yapılacak.

Kremlin Basın Servisi tarafından yapılan açıklamada, Putin'in imzaladığı kararnamenin Rusya'nın resmi duyurularının yayınlandığı Rosisykaya Gazete'de yayınlandıktan sonra yürürlüğe gireceği ifade edildi.

*Devlet Duması için Rusya'nın tüm bölgelerinde halk sandık başına gidecek ve Duma’da kendilerini temsil edecek olan 450 milletvekilini belirleyecek.

*Seçim tarihine ilişkin kararın resmi gazetede 5 gün içinde yayınlanması beklenirken, Rus muhalif lider Alexei Navalny ve ekibi seçimlere katılamayacak.

Geçtiğimiz günlerde Putin'in imzaladığı karara göre hüküm giymiş ve yasa dışı kabul edilen örgütlerin yöneticilerine 5 yıl boyunca seçilme yasağı getirilmişti.

Kaynak: İHA

Rusya Vladimir Putin