Putin karşıtı Navalnıy'dan şaşırtan açıklama: Beni çıplak yolladılar!

Rus muhalif siyasetçi Alexei Navalnıy, geçtiğimiz ay uçakta rahatsızlandığı sırada üzerinde bulunan kıyafetlerini 'dan kendisine teslim etmesini isteyerek Moskova'yı önemli bir kanıtı saklamakla suçladı

22.09.2020    07:31

Rus muhalif siyasetçi Alexei Navalnıy, geçtiğimiz Ağustos ayında Sibirya'nın Omsk kentinden Moskova'ya uçuşu sırasında rahatsızlandıktan sonra tedavi için Almanya'ya gönderilmeden önce üzerindeki kıyafetlerinin kendisinden alındığını ifade etti.

Navalny yaptığı açıklama, "Almanya'ya götürülmeme izin çıkmadan önce tüm giysilerimi çıkarıp beni tamamen çıplak yolladılar" ifadelerini kullandı. Rusya'dan kıyafetlerinin kendisine geri verilmesini talep eden Navalny, "Novichok'un vücudumda bulunduğu ve temas yoluyla enfeksiyonun mümkün olduğu düşünüldüğünde giysilerim çok önemli bir kanıt parçası" dedi. Rus muhalif, "Giysilerimin bir torbada dikkatlice paketlenip bana geri verilmesini talep ediyorum" ifadelerini kullanarak Rus yetkililere seslendi.

Rus yetkililer, Almanya'nın Navalnıy'ın Novichok tipi sinir gazı ile zehirlendiği yönündeki açıklamasının ardından olayın arkasında Rusya devletinin olduğu yönündeki iddiaları reddetmeye devam ediyor. Resmi bir ceza soruşturması açılmasını reddeden Rus yetkililer, daha fazla kanıt görmek istediklerini söyleyerek tıbbi verilerin kendilerine gönderilmesini istedi. Rusya taleplerin aksine davayla ilgili sadece ön soruşturma açmış, ilk edinilen delillerde zehirlenmeye dair bir kanıtın bulunmadığını ifade etmişti.
Navalny Rusya'yı zehirlenme olayında önemli bir kanıtı saklamakla suçlayarak, "Bu önemli kanıtı saklamak için 30 günlük ön araştırma kullanıldı" dedi.

NE OLMUŞTU?

Rusya'nın Tomsk şehrinden Moskova’ya gitmek üzere 20 Ağustos'ta uçağa binen Navalnıy'ın uçuş esnasında fenalaşmasının ardından uçak Omsk şehrine iniş yapmıştı.

Omsk'taki hastaneye kaldırılan Navalnıy’ın çayına karıştırılan bir maddeyle zehirlendiği öne sürülmüştü. 44 yaşındaki Navalnıy, 22 Ağustos'ta Omsk'tan özel bir uçakla Berlin'deki Charite Hastanesine nakledilmişti.

Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, 2 Eylül'de, Navalnıy'ın sinir hastalıklarıyla mücadelede kullanılan Noviçok grubuna ait bir kimyasal ile kesin olarak zehirlendiğinin tespit edildiğini açıklamıştı.

Seibert, 14 Eylül'de de Navalnıy'ın zehirlendiğinin İsveç ve Fransa'daki 2 ayrı bağımsız laboratuvar tarafından daha doğrulandığını kaydetmişti.

Charite Hastanesi 7 Eylül'de, Navalnıy'ın sağlık durumunun iyiye gittiğini ve komadan çıktığını bildirmişti.

Dün, Navalnıy'ın sosyal medya hesabı üzerinden yapılan görüntülü paylaşımda, Navalnıy'ın zehirlenmesine yol açan Noviçok grubuna ait kimyasalın daha önce Tomsk kentinde kaldığı otel odasındaki su şişesinde bulunduğu ileri sürülmüştü.

 

Kaynak: İHA

Son Güncelleme : 22.09.2020 - 07:32
Sıradaki Haber Yükleniyor