Putin: Çok çocuklu aileler Rusya'nın geleceğinin temelidir

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çocukları Koruma Günü vesilesiyle önemli açıklamalarda bulundu. Putin, çok çocuklu ailelerin, Rusya'nın geleceği için çok önemli olduğunun altını çizdi.

Putin: Çok çocuklu aileler Rusya'nın geleceğinin temelidir

Rusya'da kutlanan Çocukları Koruma Günü vesilesiyle ‘Ebeveyn Şanı' nişanı ile ödüllendirilen ailelerle video konferans yoluyla bir araya gelen Rusya Devlet Başkanı Putin, çok çocuklu ailelerin Rusya’nın geleceğinin temeli, bin yıllık tarihinin devamı olduklarını belirtti.

Rus lider, “Çok çocuklu aileler Rusya'nın geleceğinin temelidir, ülke olarak, millet olarak, tek bir halk olarak bin yıllık tarihimizin devamıdır” diye konuştu.

ÇOK ÇOCUKLU AİLELERE DESTEK ÇAĞRISI 

Rusya’nın bölge yönetimlerine başta çok çocuklu olmak üzere ailelere yönelik destek programlarını genişletme çağrısında bulunana Putin, şöyle konuştu:

“Bölgesel ve yerel yetkililerin de aileleri ve her şeyden önce elbette büyük, çok çocuklu aileleri desteklemeye yönelik programları genişletmelerini, bu ailelerin sorunlarına ve taleplerine hızlı çözüm bulmalarını umuyorum”.

Rus lider, ailelerin hak ettikleri yardımları bilmeleri ve sorunsuz bir şekilde onlardan faydalanmaları için hükümete ‘tüm aile destek sistemini mümkün olduğunca bütünsel, anlaşılır ve etkili, tutarlı hale getirmekle’ görevlendirdiğini hatırlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ve elbette, kasabalarda ve kırsal yerleşim yerlerinde okulların, anaokullarının, kreşlerin inşası, yenilenmesi dahil olmak üzere, eğitimin kalitesini ve erişilebilirliğini iyileştirme çalışmalarımız doğrudan ailelerin ve çocukların desteklenmesi, çocukların gelişimi ve kendini gerçekleştirmesi, hayattaki yolunu bulması için, yeteneklerini ortaya çıkarabilmesi için her yerde geniş alanın oluşturulması ile ilgilidir”

Putin, 21 Nisan'da Federal Meclis'e yaptığı konuşmada çocuklu ailelere destek verilmesi gerektiğini duyurmuştu.

Rusya Vladimir Putin