Polonya Cumhurbaşkanı Duda, eski ABD Başkanı Trump ile görüştü

AA
Polonya donald trump Dünya haberleri
Polonya Cumhurbaşkanı Duda, eski ABD Başkanı Trump ile görüştü

Avrupa ülkeleri, eski ABD Başkanı Donald Trump’ın ikinci kez göreve gelme olasılığına hazırlanırken Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Trump ile görüşen yabancı liderler arasına katıldı.

Ulusal basındaki haberlere göre, Polonya Cumhurbaşkanı Duda, ABD’nin New York kentinde Trump ile bir araya geldi. Görüşmede Ukrayna’daki savaş ve Duda’nın NATO üyelerinin savunma harcamalarının artırılmasına yönelik talebi ele alındı.

Duda, toplantının dostça ve güzel atmosferde geçtiğini belirtti.

Trump ise Duda’nın "harika bir iş yaptığını ve kendisinin dostu olduğunu" ifade ederek sonuna kadar Polonya’nın arkasında olduklarını vurguladı.

ZİYARET, 95,3 MİLYAR DOLARLIK PAKET OYLAMASI ÖNCESİNDE GERÇEKLEŞTİ

Polonya Cumhurbaşkanı Duda’nın ziyareti, ABD Temsilciler Meclisinde Ukrayna, İsrail ve Tayvan'a 95,3 milyar dolarlık yardım paketine ilişkin 20 Nisan'da yapılacak oylamanın öncesinde gerçekleşti.

Duda, ABD'nin Ukrayna'ya daha fazla yardım göndermesi gerektiğini savunuyor. Trump’ın Temsilciler Meclisindeki çoğu destekçisi ise Ukrayna’ya yardım yapılmasına şiddetle karşı çıkıyor.

Trump ile Duda’nın anlaştığı konuların başında NATO üyelerinin savunma bütçelerinin artırılmasının bulunduğu belirtiliyor.

"BIDEN İLE İLİŞKİLERİ ETKİLEYEBİLECEĞİ" ENDİŞESİ

Polonya'da Duda'nın Trump ile görüşmesinin, ülkesinin ABD Başkanı Joe Biden ile ilişkilerine zarar verebileceği endişesine yol açtı.

Trump, 9 Nisan’da İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron, 9 Mart’ta Macaristan Başbakanı Viktor Orban ve 24 Şubat'ta da Arjantin Devlet Başkanı Javier Milei ile görüşmüştü.

ABD'de başkanlık seçimi, 5 Kasım 2024'te düzenlenecek. Cumhuriyetçi Partiden başkanlık seçimi yarışına giren Trump, partisinin adaylığında rakipsiz kalmıştı.