Mısır'dan kritik uyarı: İsrail saldırırsa 46 yıllık anlaşma askıya alınır

Ajans Bizim
Mısır İsrail Filistin
Mısır'dan kritik uyarı: İsrail saldırırsa 46 yıllık anlaşma askıya alınır
Fotoğraf: DepoPhotos

Mısır hükümet kaynakları, İsrail ordusunun Gazze'nin Refah kasabasına girmesi durumunda İsrail'le olan Camp David Barış anlaşmasının askıya alınacağını söyledi.

AP'ye konuşan Mısırlı iki üst düzey yetkili ve bir Batılı diplomata dayandırılan habere göre, Kahire, sınır kasabasında çıkabilecek çatışmaların bölgedeki ana insanî yardım kapısının kapanmasına neden olabileceği uyarısında bulundu.

Mısır'ın yaklaşık yarım asırdır bölgesel istikrarın temel taşı olan Camp David anlaşmalarını askıya alma uyarısı, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Hamas'a karşı verilen savaşın "kazanılması" için Refah'a asker göndermenin gerekli olduğunu söylemesinin ardından geldi.

Camp David anlaşması

İsrail ve Mısır, 1970'lerin sonunda dönemin ABD Başkanı Jimmy Carter'ın arabuluculuğunda imzalanan ve bir dönüm noktası olan Camp David Anlaşmasını imzalamadan önce beş kez savaştı.

Anlaşma, sınırın her iki tarafındaki kuvvetlerin konuşlandırılmasını düzenleyen çeşitli hükümler içeriyor.

Mısır, 5 kilometrelik bir tampon bölge oluşturarak ve yerin altında ve üstünde beton duvarlar inşa ederek Gazze sınırını büyük ölçüde güçlendirdi. 

İsrail'in Hamas'ın sınırın altından kaçakçılık tünelleri işlettiği yönündeki iddialarını reddeden Mısır, Mısır güçlerinin kendi taraflarında tam kontrole sahip olduğunu söylüyor.

Netanyahu, ABC News kanalına verdiği mülakatta, Refah'taki sivillerin kuzeye gidebileceğini belirterek ordu tarafından "temizlenmiş pek çok alan" olduğunu söyledi.

Ayrıca İsrail'in bu sivilleri yeniden yerleştirmek için "ayrıntılı bir plan" geliştirdiğini belirtti.

Katar, Suudi Arabistan ve diğer ülkeler de İsrail'in Refah'a girmesi halinde bunun ciddi sonuçları olacağı uyarısında bulundu.

Avrupa Birliği dış politika şefi Josep Borrell X'te yaptığı açıklamada "İsrail'in Refah'a saldırması tarif edilemez bir insanî felâkete ve Mısır ile ciddi gerginliklere yol açacaktır." dedi.

Beyaz Saray da mevcut koşullar altında Refah'a kara operasyonu yapılmaması konusunda uyarıda bulunarak bunun siviller için bir "felaket" olacağını bildirdi.