Macron'u şoke eden soru: Yediğin tokat nasıldı?

Macron'u şoke eden soru: Yediğin tokat nasıldı?

Drome bölgesinde selamladığı kalabalıktan bir kişi tarafından tokatlanan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Somme bölgesindeki Poix kasabasındaki bir ilkokulu ziyaretinde ilginç bir soruyla karşılaştı: "Yediğin tokat nasıldı?"

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Drome bölgesinde selamladığı kalabalıktan bir kişi tarafından tokatlanmıştı. Tokat atan kişinin, Avrupa Tarihi Dövüş Sanatları ustası olduğu ortaya çıkmış, bu arada görüntülerde Macron'a tokatlı saldırıyı gerçekleştiren kişinin, eyleme geçmeden önce "Montjoie Saint-Denis" ve "Kahrolsun Macronculuk" dediği duyulmuştu. 

"Montjoie Saint-Denis" 11'inci veya 12'nci yüzyıllarda Fransız krallarının savaşlarda kullandığı nara olarak biliniyor. Fransız basınında bu tabirin aşırı sağcılar ve özellikle "kralcı" yanlıları tarafından kullanıldığı belirtiliyor.

4 AY HAPİS CEZASI

Bunun üzerine saldırgan hakkında dava açıldı. Valencia Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, Savcı Alex Perrin, saldırgan Damien Tarel’in 18 ay hapisle cezalandırılmasını istedi. Savcı Perrin, ayrıca 28 yaşındaki Tarel’in kamu görevi almasına ve oy kullanmasına kati yasak getirilmesini, silah sahibi olmasının da 5 yıllığına yasaklanmasını talep etti. Tarel, cezasının 4 ayını geçirmek üzere cezaevine gönderildi. Fransa kanunları, benzer suçlarda en fazla 3 yıl hapis ve 45 bin euro para cezası öngörüyor.

MACRON'A ÖĞRENCİDEN ŞAŞIRTAN SORU

Somme bölgesindeki Poix kasabasında bulunan bir ilkokulu ziyaret eden Macron, çocuklarla sohbet etti. Bu sırada el kaldırarak söz alan bir çocuk Macron'a seslenerek 'Yediğin tokat nasıldı?' diye sordu. 

Çocuğun sorusuna gülümseyerek yanıt veren Fransız lider, "Hoş değildi. İyi bir şey değildi. Okul bahçesinde de olsa, birbirinize asla bunu yapmamalısınız. Birine vurmak hiçbir zaman iyi değil. Yaptığı şey bir hataydı" ifadelerini kullandı. 

Kaynak: Haber Global

Fransa Emmanuel Macron