Kraliçe Elizabeth'e büyük şok! Kaldırılması için imza kampanyası başlatılıyor

Kraliçe Elizabeth İngiltere Dünya haberleri
Kraliçe Elizabeth'e büyük şok! Kaldırılması için imza kampanyası başlatılıyor

Dünyanın en yaşlı ve en uzun süre tahta kalan hükümdarı 2. Elizabeth'in tahta çıkışının 70'inci yıl dönümünde İngiltere'de monarşinin kaldırılmasını isteyen Republic (Cumhuriyet) isimli bir grup monarşinin sona ermesi için imza kampanyası başlatmaya hazırlanıyor.

İngiltere'de devlet yönetiminin önemli bir parçası olan monarşinin sona erdirilmesini isteyen Republic (Cumhuriyet) adlı bir grup, haziran ayında İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'in tahttaki 70’inci yılını kutlayacağı "Platin Yıl Dönümü" sırasında monarşinin kaldırılması için kampanya başlatılacağını duyurdu. Monarşiye son verilmesi çağrısında bulunan grup, kampanyanın adının "Başka Bir 70 yıl Daha İstemiyoruz" olacağını belirtti. Republic adlı grubun, monarşi ile yönetilen bir ülke geleceğinin parlak olmadığını savunduğu aktarılırken, monarşinin kaldırılması yönünde kampanya yürüten gruptan Graham Smith yaptığı açıklamada, “Bir azınlık, Kraliçenin yetmiş yıllık saltanatını kutlamak isteyecek olsa da, hepimiz artık geleceğe bakmalıyız. Prens Charles’ın geleceği de pek parlak değil. Bu tür durumlarda her zaman demokratik bir alternatif vardır” dedi. Smith, “Anayasamız hakkında ciddi bir tartışma başlamanın, Prens Charles’ın ülkenin sunabildiği en iyi yönetici olmadığının ve bir ulus olarak devlet başkanımızı seçme konusunda oldukça yetenekli olduğumuzu kabul etmenin zamanı geldi” ifadelerini kullandı.

KRALİÇE ELİZABETH, DÜNYANIN EN YAŞLI VE EN UZUN SÜRE TAHTTA KALAN HÜKÜMDARI

Dünyanın en yaşlı ve en uzun süre tahtta kalan hükümdarı unvanına sahip olan 95 yaşındaki Elizabeth için Platin Yıl Dönümü kutlamalarının haziran ayında Buckingham Sarayı’nda gerçekleşmesi planlanıyor. İngiltere'de Platin Yıl Dönümü olarak adlandırılan kutlamalar ülke monarşisinde tahtta 70 yılını dolduran Kral veya Kraliçeler için düzenleniyor.

Öte yandan, İngiltere'de yapılan anketlere göre, insanların büyük bir çoğunluğunun halen monarşiyi desteklediği ve Kraliyet ailesinin oldukça popüler olduğu görülüyor. Ancak anket sonuçlarına göre, halkın Kraliçe’nin en büyük oğlu ve tahtın varisi olan Prens Charles'ı pek desteklemediği ve son zamanlarda gençlerin cumhuriyetçi duyarlılığının arttığı ortaya çıktı.

 

Kaynak: İHA

Kraliçe Elizabeth ikinci elizabeth İngiltere İngiltere haberleri İngiltere son dakika haberleri