Kara Mantar kabusu bir ülkeye daha sıçradı! Hindistan'da 10 bin enfekte, 200'den fazla ölüm bildirilmişti

Bangladeş, komşusu 'da 200'den fazla kişinin ölümüne yol açan kara mantar enfeksiyonunun neden olduğu ilk can kaybını bildirdi.

25.05.2021 16:43 | Son Güncelleme : 25.05.2021 16:44

Enfeksiyonun yeni tip koronavirüsü (Kovid-19) atlatan hastaları olumsuz etkilemesi, halk sağlığı uzmanları arasında korku uyandırırken, devam eden salgına başka bir zorluk daha ekledi.

Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü (DGHS) sözcüsü Robed Amin, cumartesi günü, 65 yaşındaki bir hastanın tıbbi olarak mukormikoz olarak bilinen mantardan enfekte olduğunu doğruladı.

HASTANEDEN AÇIKLAMA

Dakka'daki Birdem Hastanesi solunum hastalıkları baş profesörü Delawar Hossain, gazetecilere yaptığı açıklamada, üç gün önce ölen hastanın yapılan tıbbi muayeneler sonucunda kara mantarla enfekte olduğunun belirlendiğini bildirdi.

Hayatını kaybeden hasta, Kovid-19 tedavisini tamamladıktan sonra şeker hastalığı ve böbrek sorunları dahil yaşlılık komplikasyonları nedeniyle hastanede tedavi görüyordu.

HALKA 'PANİĞE KAPILMAYIN' ÇAĞRISI

Sağlık Bakanı Zahid Maleque, Dakka'da düzenlenen bir etkinlikte, halka kara mantar konusunda paniğe kapılmamaları çağrısında bulundu ve gerekli tedbirlerin alınmasını tavsiye etti.

Sağlık uzmanları, mantarın bağışıklık sistemi zayıf olanlara saldırdığını ifade ederek hastalığın Kovid-19 ile bağlantılı olduğu konusunda uyarıda bulundu.

HİNDİSTAN'DA 10 BİN ENFEKTE, 200'DEN FAZLA ÖLÜM

Hindistan'da yaklaşık 10 bin kişinin enfekte olduğu kara mantar hastalığı 200'den fazla kişinin ölümüne neden oldu.

Hindistan'ın Kerala eyaletinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) geçiren kişilerde sıklıkla görülmeye başlayan mukormikoz vakalarının, solunum desteği için kullanılan oksijendeki kirlilikten kaynaklanıp kaynaklanmadığıyla ilgili inceleme başlatılmıştı.

Kaynak: AA

Sıradaki Haber Yükleniyor