Japonya ile Kuzey Kore arasında gerilim! Yaptırımlar uzatıldı, Tokyo Olimpiyatları'ndan çekildi

13 Nisan'da süresi dolması beklenen tek taraflı yaptırımların süresi Japonya tarafından 2 yıl daha uzatılma kararı alındı. , sporcularını yeni tip (Kovid-19) salgınından korumak amacıyla Tokyo Olimpiyatları'na katılmayacağını açıkladı.

06.04.2021 09:43

Kuzey Kore gemileri ile Kuzey Kore limanlarında demirli yabancı gemilerin Japonya limanlarına girişi ve ticaret yapmasına yasak getiren yaptırımlarla ilgili söz konusu kararın, Kuzey Kore tarafından kaçırılan Japonya vatandaşları sorununun çözümü ve Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması için Pyongyang'a yapılan baskıyı sürdürmek adına alındığı öğrenildi.

YENİ FÜZE DENEMELERİ GERİLİMİ ARTIRDI 

Kuzey Kore, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi kararlarına aykırı olarak 25 Mart'ta iki yeni balistik füze denemesi gerçekleştirmiş, Japonya, ABD ve Güney Kore ise Pyongyang'a yönelik BM yaptırımlarının tam olarak uygulanması ve Kuzey Kore'nin nükleer silahlardan arındırılmasına yönelik iş birliği çağrısı yapmıştı. Japonya Başbakanı Yoshihide Suga ise geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, ön koşul olmaksızın Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile görüşmeye hazır olduğunu yinelemişti.

2006'DAN BERİ SÜRÜYOR

Tokyo, 2006 yılındaki füze denemelerinin ardından Pyongyang'a yönelik yaptırım kararı alarak Kuzey Kore'den ithalatı ve ülkeyle bağı bulunan gemilerin Japonya'ya gelişini yasaklamış, 2009'da ise ülkeye yönelik ihracata da yasak getirerek yaptırımların kapsamını genişletmişti.

KUZEY KORE, TOKYO OLİMPİYATLARI'NDAN ÇEKİLDİ

Kyodo ajansının haberine göre, temmuzda düzenlenmesi beklenen Tokyo Olimpiyatları'ndan çekildiğini bildiren ilk ülke Kuzey Kore oldu. Kuzey Kore Olimpiyat Komitesi, kararın sporcularını Kovid-19 salgınından korumak amacıyla alındığını duyurdu.

Kararın "şaşkınlıkla" karşılandığını bildiren Tokyo Olimpiyatları Organizasyon Komitesi yetkilisi, "Tahmin etmemiştik, aniden oldu." ifadesini kullandı.

Güney Kore Birleşme Bakanlığının açıklamasında ise "Hükümetimiz Tokyo Olimpiyatları'nın, Koreler arası uyum ve iş birliğinin artırılmasının yanı sıra Kore Yarımadası'nda barış için fırsat olacağını umuyor." ifadesi kullanıldı. Kuzey Kore lideri Kim Jong-un daha önce, turnuvaya takım gönderme isteğini açıklamıştı.

Daha önce 24 Temmuz-9 Ağustos 2020'de yapılması planlanan ve salgın nedeniyle ertelenen 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nın 23 Temmuz-8 Ağustos 2021'de düzenlenmesi kararlaştırılmıştı.

Japonya Olimpiyat Bakanı Tamayo Marukawa ise düzenlediği basın toplantısında, hükümetin Kuzey Kore'nin yaptığı yazılı açıklamaya dair ayrıntıları doğrulamaya çalıştığını söyledi. Japonya Olimpiyat Komitesi de Pyongyang'ın Tokyo Oyunlarına katılmayacağını kendilerine bildirmediğini açıkladı.

SALGININ DURUMU BİLİNMİYOR

Covid-19 salgınının başlangıcından bu yana ülkede virüs vakası doğrulanmadığını iddia eden Pyongyang yönetiminin, tedbir olarak komşuları Çin ve Rusya ile olan insan trafiğini ciddi şekilde kısıtladığı ve sınırlarını kapattığı kamuoyuna yansımıştı. Buna rağmen ülkede Covid-19 salgınına dair durumun net olarak bilinmediği belirtilmişti.2020 Tokyo Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları sporcular ve ulusal olimpiyat komitelerinin Covid-19 salgını nedeniyle dile getirdiği endişelerin ardından bu yıla ertelenmiş, olimpiyat oyunlarının 23 Temmuz-8 Ağustos 2021, paralimpik oyunlarının ise 24 Ağustos-5 Eylül 2021 tarihleri arasında gerçekleştirileceği açıklanmıştı.

 

Kaynak: AA

Sıradaki Haber Yükleniyor