Japonya ile İngiltere, Serbest Ticaret Anlaşması'na imza attı

Japonya ile , 1 Ocak'tan itibaren yürürlüğe girecek olan Serbest Ticaret Anlaşması'na (STA) imza attı. İngiltere Uluslararası Ticaret Bakanı  "İngiliz iş dünyasına Asya-Pasifik kapılarını açıyor" diye konuştu.

24.10.2020    05:56

Başkent Tokyo'yu ziyaret eden İngiltere Uluslararası Ticaret Bakanı Liz Truss, Japonya Dışişleri Bakanı Motegi Toşimitsu ile bir araya geldi.

ANLAŞMA YENİ YILDA YÜRÜRLÜĞE GİRECEK 

Görüşmede, eylül ayında üzerinde mutabık kalınan ve 1 Ocak'tan itibaren yürürlüğe girecek olan karşılıklı Serbest Ticaret Anlaşması imzalandı.

Truss, daha sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, "(Anlaşma) İngiliz iş dünyasına Pasifik kapılarını açıyor ve Trans Pasifik Ortaklığına (TPP) girilmesine zemin hazırlıyor." dedi.

Motegi de "Japonya, İngiltere'nin TPP'ye yönelik ilgisini sıcak karşılıyor ve bu konuda gerekli desteği sağlamayı sürdürecek." diye konuştu.

STA, yerel prosedürler sonrası gelecek yılın başında yürürlüğe girecek.

Anlaşma konusunda haziran ayında ilk müzakere yapılmış, ağustos ayında detayları netleşen anlaşma üzerinde eylülde düzenlenen videokonferansta mutabakata varılmıştı.

STA, 2021 başında Avrupa Birliği'nden ayrılma sürecini tamamlayacak olan İngiltere'nin ilk ticaret anlaşması olarak kayıtlara geçti.

Kaynak: AA

Son Güncelleme : 24.10.2020 - 05:58
Sıradaki Haber Yükleniyor