Japonya harekete geçti, OHAL ilan edildi

japonya koronavirüs
Japonya harekete geçti, OHAL ilan edildi

Covid-19 vakalarındaki artışın önüne geçmek için bu ay başından beri ülkenin 10 eyaletinde geçerli "yarı OHAL" olarak adlandırılan daha sıkı salgın önleme tedbirlerini yürürlüğe koyan Japonya'da hükümet, salgında yeterli gerilemenin sağlanamaması sonucu harekete geçerek OHAL ilan etti

Japonya Başbakanı Suga Yoşihide, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında başkent Tokyo dahil 4 bölgede olağanüstü hal (OHAL) uygulanacağını açıkladı.

Başbakan Suga, düzenlediği basın toplantısında, Kovid-19 vakalarının artış trendini koruduğu Tokyo metoropolü ile Osaka, Kyoto ve Hyogo eyaletlerinde OHAL şartlarının uygulanacağını söyledi. Suga, kararı hükümete bağlı Kovid-19 Danışman Heyeti'nin tavsiyesi sonrası aldığını belirterek, 4 bölgenin valisine tedbirleri artırmaları çağrısı yaptı.

29 Nisan-5 Mayıs dönemindeki "Oogon Şuukan" (Altın Hafta) tatil periyoduna işaret eden Suga, "Halk tatildeyken virüsün yayılmasına karşı odaklanmış şekilde kuvvetli önlemler almalıyız." dedi. Kovid-19 Danışman Heyeti Başkanı Şigeru Omi de vaka düşüş trendinin yakalanamaması halinde OHAL süresinin uzatılacağını açıkladı.

Başkent Tokyo ile Osaka, Hyogo ve Kyoto'da 25 Nisan Pazar gecesi başlayacak OHAL, 11 Mayıs'a dek yürürlükte kalacak.

Pandemi nedeniyle 2021 yılına ertelenen Tokyo Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları'na 3 ay kala ülkenin sağlık sisteminin sekteye uğramasının önüne geçmek amacıyla yürürlüğe girecek uygulama kapsamında, yerel otoriteler restoran ve benzeri işletmelerden çalışma saatlerini 20.00 ile kısıtlamalarını, alkol servisi yapan bar benzeri işletmelerden ise geçici olarak kapanmalarını talep edecek.

OHAL kapsamında spor, kültür gibi büyük çaplı etkinlikler yasaklanacak. Toplu ulaşım hizmetleri erken sonlandırılacak. Restoranların en geç 20.00'de, alkol satışı yapan işletmelerin tamamen kapanmaları talep edilecek. Alışveriş merkezlerinden günlük ihtiyaçların satışa çıkarıldığı zemin katları haricinde işletmelerinin faaliyetlerini durdurmaları talep edilecek. 

Büyük mağazalar, eğlence parkları, alışveriş merkezleri ve sinema salonları dahil olmak üzere bin metrekarenin üzerinde taban alanına sahip büyük ticari kuruluşların, günlük ihtiyaçların satıldığı bölümler dışında faaliyetlerine ara vermesi istenebilecek. Tren operatörleri ise sefer sayılarını azaltarak son tren saatlerinde ayarlamaya gidecek.Öte yandan yeni OHAL kararı, Japonya Başbakanı Yoshihide Suga'nın daha önce açıkladığı üzere yaklaşan olimpiyatları etkilemeyecek.

ÜÇÜNCÜ OHAL

Japonya'da ilk OHAL Covid-19 salgınının başlarında geçtiğimiz yıl 7 Nisan'da belirli bölgelerde ilan edilmiş, daha sonra kapsamı genişletilen uygulama 25 Mayıs'ta tamamen son bulmuştu. Hükümet Covid-19 vakalarında görülen artış üzerine Tokyo ve çevresindeki 3 eyalette geçtiğimiz 7 Ocak'ta yeniden OHAL ilan etme kararı almış, uygulama alanı 11 eyalete çıkarılan karar 21 Mart'ta ülke genelinde sona ermişti. Daha önce uygulanan OHAL tedbirleri kapsamında günlük hayatı kısıtlayıcı önlemlere başvurmayan hükümet, restoran ve benzeri işletmelerden çalışma saatlerini kısıtlamalarını isteyerek enfeksiyonların yayılışını önlemeye odaklanmıştı.Japonya'da Covid-19 vakalarının toplam sayısı bugün itibariyle 558 bin 854'e ulaşmış, şimdiye kadar 9 bin 879 kişi ise virüs nedeniyle yaşamını yitirmişti.

Kaynak: AA

japonya OHAL koronavirüs