İspanya Başbakanı Pedro Sanchez'in yeni kitabı çıkıyor

Pedro Sanchez İspanya Gazze Filistin İsrail
İspanya Başbakanı Pedro Sanchez'in yeni kitabı çıkıyor
Fotoğraf: DepoPhotos

Filistin konusundaki net açıklamalarıyla dikkatleri üzerine çeken İspanya Başbakanı Pedro Sanchez'in yeni kitabı Tierra Firma, 4 Aralık'ta yayınlanacak.

Seçim gecesine kadar hükümette yaşadığı deneyimleri siyasi bir tarihçe olarak derlediği yeni kitabı Tierra Firma'yı 4 Aralık'ta piyasaya sürecek olan İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, kitabında görev başında yaşadığı zorlukları ve krizleri ele alıyor.

Başbakanlık'taki ikinci dönemine başlayan Sanchez, ilk döneminde yaşadıklarını anlattıkları bir kitaplar vatandaşlarının karşısına çıkıyor.

4 Aralık'ta piyasa çıkacak Tierra Firma adlı 387 sayfalık kitapta İspanyol demokrasi tarihinin ilk koalisyon hükümetinin başındaki siyasi deneyimlerini anlatan Sanchez, Ukrayna'daki savaşa, salgındönemine, bu iki olayın Avrupa ekonomisine verdiği zarara ve La Palma'daki yanardağa patlamasına da değiniyor.

Peninsula Yayınevi'nden çıkacak kitap İspanya'da merakla bekleniyor

SANCHEZ'DEN GAZZE AÇIKLAMASI: BU İNSANİ BİR MESELE

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, "Hamas'ın saldırılarının ve Gazze'de sivil Filistinlilerin ayrım gözetmeksizin öldürülmesinin kınanmasının ideolojik değil insani bir mesele olduğunu" vurguladı.

Sanchez, AA'nın haberine göre lideri olduğu Sosyalist İşçi Partisinin (PSOE) Madrid'de düzenlediği mitingde konuştu.

Belçika Başbakanı Alexander De Croo ile hafta içinde İsrail, Filistin ve Mısır'ı kapsayan ziyaretinde yaptığı açıklamalar sonrasında İsrail hükümeti tarafından eleştirilen ve karşılıklı olarak iki ülkenin büyükelçiliklerinin Dışişleri Bakanlıklarına çağrılmasına neden olan diplomatik kriz hakkında da konuşan Sanchez, ülkesinde ana muhalefetteki sağ görüşlü Halk Partisinden gelen tepkilere de cevap verdi.

İspanya Başbakanı, "Hamas gibi bir terör örgütünün alçakça terör saldırılarını kınarken aynı zamanda Gazze'de Filistinli sivillerin ayrım gözetmeksizin öldürülmesini kınamak bir siyasi parti veya ideoloji meselesi değildir. Bu bir insanlık meselesidir." dedi.

Sanchez, hükümet olarak İspanya'nın savunduğunun "insan hakları" olduğunu, muhalefetin de bunu yapmasını isteyeceğini söyledi.

İspanya Başbakanı Sanchez, 25 Kasım'da Mısır'da Refah Sınır Kapısı'nda yaptığı açıklamada, "AB, Filistin devletini tanımazsa İspanya kendi kararını alacaktır." demişti.

Sanchez, ayrıca "İsrail'in kendini savunma hakkının, aralarında binlerce çocuğun da olduğu Gazze'deki masum sivillerin öldürülmesini içermediğini, Filistin'de yüzbinlerce insanın çektiği korkunç acıların dehşet verici olduğunu" söylemişti.

İsrail, gerek Sanchez gerekse De Croo'yu "terörizme destek vermek"le suçlayıp her iki ülkenin büyükelçiliklerini Dışişleri Bakanlığına çağırmış, bunun ardından da İspanya Madrid'deki İsrail Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığına çağırıp tepkisini göstermişti.

Kaynak: Haber Global TV