İran'dan İsrail'e misilleme saldırısı! ABD'ye uyarı: Destek verirse pişman edici tepkiyle karşılaşır

Dünya haberleri İran İsrail
İran'dan İsrail'e misilleme saldırısı! ABD'ye uyarı: Destek verirse pişman edici tepkiyle karşılaşır

İran Devrim Muhafızları, 1 Nisan günü Şam'daki İran konsolosluk binasına düzenlenen saldırıya misilleme olarak İsrail'e yönelik bir saldırı başlatıldığını duyurdu. ABD'nin İran'a karşı saldırıya herhangi bir destek veya katılımının, "kararlı ve pişman edici" tepkiyle sonuçlanacağı uyarısı yapıldı.

İran ve İsrail arasında tırmanan gerilim, İran'ın düzenlediği saldırıyla farklı bir boyut kazandı. İran Devrim Muhafızları tarafından yapılan açıklamayla da İsrail'e karşı geniş çaplı bir saldırı düzenlendiği bildirildi. İran tarafından İsrail'e 200'den fazla insansız hava aracı ve düzinelerce füze fırlatıldı. Saldırının, İsrail'in Şam'daki İran Konsolosluğu'na düzenlediği saldırıya cevap olarak gerçekleştirildiği açıklandı.

İRAN DEVRİM MUHAFIZLARI'NDAN AÇIKLAMA

İran Devrim Muhafızları Birliği, İsrail'e yönelik bir saldırı başlattığını doğrulayan bir bildiri yayınlayarak bunun 1 Nisan günü Şam'daki İran konsolosluk binasına düzenlenen ve aralarında iki generalin de bulunduğu çok sayıda İran Devrim Muhafızları üyesinin öldürüldüğü İsrail saldırısına yanıt olduğunu açıkladı.

"BU İŞ ŞU AN SONUÇLANDI"

 İran'ın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilciliği, İran'ın İsrail'e saldırısıyla ilgili, "Bu iş şu an sonuçlandı sayılır. İsrail bir hata daha yaparsa İran'ın karşılığı daha ağır olacaktır." açıklamasını yaptı.

İran'ın BM Daimi Temsilciliği, X hesabından yaptığı açıklamada, İran'ın İsrail'e hava saldırısını değerlendirdi.

İran'ın, BM Anlaşması'nın 51. maddesi uyarınca meşru müdafaa hakkını uyguladığı kaydedilen açıklamada, İran'ın askeri karşılığının "Siyonist rejimin Şam'daki diplomatik misyonuna yönelik saldırganlığına karşılık" olduğu bildirildi.

Açıklamada, "Bu iş şu an sonuçlandı sayılır. Eğer İsrail bir hata daha yaparsa İran'ın karşılığı daha ağır olacaktır." ifadesi kullanıldı.

Çatışmanın İran ile İsrail arasında olduğu belirtilen açıklamada, "ABD bundan uzak durmalı." değerlendirmesi yapıldı.

"AMERİKAN ÜSLERİ HEDEF ALINACAK"

Öte yandan İran devlet televizyonu, İsviçre üzerinden ABD'ye mesaj gönderdi. Açıklamada, ABD'nin İsrail'in olası misillemesine destek vermesi halinde Amerikan üslerinin hedef alınacağı uyarısı yapıldı.

İRAN'IN SALDIRISI SONRASI İSRAİL'İN BİRÇOK BÖLGESİNDE SİRENLER ÇALDI

İran'ın başlattığı saldırı sonrası İsrail'in birçok bölgesinde sirenler çalarken, gökyüzünde yer yer patlama sesleri duyuldu.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada, İran'ın saldırısı sonrası ülkenin güneyi ve kuzeyi dahil birçok bölgesinde uyarı sirenleri çaldı.

Öte yandan, sosyal medyada yer alan görüntülerde, İsrail'in birçok bölgesinde hava savunma sistemlerinin aktif hale geldiği anlaşılıyor ve gökyüzünde yer yer patlama sesleri duyuluyor.

Öte yandan, İsrail acil yardım servisi Kızıl Davut Yıldızı, saldırılar nedeniyle ülkenin güneyinde 10 yaşında bir çocuğun ağır yaralandığını bildirdi.

SALDIRI SONRASI NETANYAHU'DAN İLK AÇIKLAMA

Netanyahu saldırı sonrası ilk açıklamasını sosyal medya hesabında yaptı. Netanyahu, İran'ın saldırılarına yönelik "Yakaladık, püskürttük, birlikte kazanacağız" dedi. 

İSRAİL ORDUSUNDAN AÇIKLAMA

İsrail Ordusu Sözcüsü Tuğamiral Daniel Hagari:

İran'ın bir gecede İsrail'e ateşlediği 300 kadar silahın %99'u hava savunma sistemleri tarafından engellendi.  İran İsrail'e 170 İHA fırlattığını ancak hiçbiri İsrail hava sahasına girmediği, hepsi ülke sınırları dışında İsrail ve müttefikleri tarafından düşürüldü.

30 seyir füzesi fırlatıldı ve bir tanesi bile İsrail hava sahasına girmediği, 25'i İsrail Hava Kuvvetleri tarafından düşürüldü.

İran İsrail'e 120 balistik füze de ateşledi, bazıları İsrail'in savunmasını aşmayı başararak güney İsrail'deki Nevatim Hava Üssü'nü vurdu.

Nevatim'in altyapısında hafif hasar oluştuğunu ancak hava üssü her zamanki gibi çalışıyor.
Ayrıca saldırı sırasında Irak ve Yemen'den bir avuç insansız hava aracı ve füze fırlatıldı ancak hiçbiri İsrail hava sahasına girmedi.

İSRAİL TELEVİZYONU: İRAN SALDIRISINA YANITA SAVAŞ KABİNESİ KARAR VERECEK

İsrail Güvenlik Kabinesinin, İran'ın saldırısına yanıt için Savaş Kabinesine yetki verdiği bildirildi.

Kanal 12 televizyonunda yer alan haberde, bu adımla Savaş Kabinesinin, Güvenlik Kabinesinin onayına ihtiyaç duymadan İran'ın saldırısına verilecek yanıt konusunda karar alabileceği belirtildi.

Savaş Kabinesinin yetkilendirilmesiyle, İran'a verilecek yanıt konusunda karar alma sürecinin hızlı ve kolay hale geleceği ifade edildi.

Savaş Kabinesinde, Başbakan Binyamin Netanyahu'nun yanı sıra Savunma Bakanı Yoav Gallant ve ana muhalefet lideri Benny Gantz yer alıyor.

BEYAZ SARAY'DAN İSRAİL'E "SARSILMAZ" DESTEK

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Adrienne Watson, İran'ın İsrail'e saldırısıyla ilgili yazılı açıklama yaptı.

Watson, açıklamasında, "İran, İsrail'e karşı bir hava saldırısı başlattı. Başkan Biden'ın mesajı net, İsrail'in güvenliğine olan desteğimiz sarsılmaz. ABD, İsrail halkının yanındadır ve İran'dan gelen tehditlere karşı onların savunmalarını desteklemektedir." ifadelerini kullandı.

İsrail ordusu, Lübnan'ın güneyindeki Hizbullah Hareketi'ne ait hedeflere yönelik hava saldırısı düzenlendiğini duyurdu.

Lübnan, İran'dan İsrail'e yönelik başlatılan İHA saldırılarının ardından hava sahasını kapattığını duyurdu.

İsrail devlet televizyonu, İsrailli yetkililerin birkaç gün sürecek çatışmalara ve karşılık vermeye hazırlandığını bildirirken, ordu İran'ın 100'den fazla İHA gönderdiğini duyurdu.

BIDEN, "İSRAİL'E DESTEĞİMİZ TAM" MESAJI VERDİ

ABD Başkanı Joe Biden, İran'ın İsrail'e yönelik saldırılarını en güçlü şekilde kınadığını, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'ya "ülkeye desteklerinin tam olduğu" mesajını ilettiğini ve İran'a ortak diplomatik tepki verilmesi için G-7 liderlerini toplayacağını bildirdi.

Biden, yaptığı yazılı açıklamada, "İran ile onun Yemen, Suriye ve Irak'taki bağlantılı örgütleri, bugün İsrail'deki askeri tesislere yönelik benzeri görülmemiş bir hava saldırısı düzenledi. Bu saldırıları en güçlü şekilde kınıyorum." ifadelerini kullandı.

Talimatıyla, İsrail'in savunmasına yardımcı olabilmek için geçen hafta bazı ilave Amerikan askeri unsurlarının bölgeye kaydırıldığına işaret eden Biden, "(İran'dan) Gelen insansız hava araçları ve füzelerin neredeyse tamamını düşürmesinde İsrail'e yardımcı olduk." bilgisini verdi.

Netanyahu ile telefon görüşmesine atıf yapan Biden, "ABD'nin İsrail'in güvenliğine olan sarsılmaz taahhüdünü yeniden vurguladığını" belirtti.

Biden, İsrail'in bölgedeki düşmanlarına karşı kendini nasıl savunabileceğini bu gece gösterdiğini kaydetti.

G-7 LİDERLERİYLE TOPLANTI

Biden, İran'a verilecek ortak diplomatik tepkiyi görüşmek amacıyla pazar günü G-7 liderlerini toplayacağını da ifade etti.

İsrail ve bölgedeki diğer müttefik ülkelerle görüşmelerine devam edeceklerini ve sürecin gidişatını değerlendireceklerini belirten Biden, her ne kadar Amerikan askerlerine yönelik herhangi saldırı olmasa da uyanık ve dikkatli davranacakları, vatandaşlarını korumak için ne gerekiyorsa yapacakları mesajını verdi.

ABD, İSRAİL'DEN İRAN SALDIRISINA KARŞILIK VERMEDEN ÖNCE SON GELİŞMELER HAKKINDA BİLGİLENDİRMESİNİ İSTEDİ

ABD, İsrail'den İran saldırısına herhangi bir karşılık vermeden önce son gelişmeler hakkında bilgilendirilmelerini talep etti.

İsrail devlet televizyonu KAN'ın haberine göre, İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, ABD'li mevkidaşı Lloyd Austin ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Austin, Gallant'tan, İsrail'in, İran saldırılarına herhangi bir karşılık vermeden önce ABD'yi son gelişmeler hakkında bilgilendirmesini istedi.

Gallant da X sosyal medya platformundan yaptığı açıklamada, görüşmede, İran saldırısına karşı İsrail'in savunma operasyonlarını anlattığını belirterek, "her türlü tehditle yüzleşmeye hazır, vatandaşlarını savunmaya da kararlı olduklarını" ifade etti.

Bakanlar, son 24 saat içinde ikinci kez telefon görüşmesi gerçekleştirmiş oldu.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da İran'ın ülkesine yönelik hava saldırısının ardından ABD Başkanı Joe Biden ile telefonda görüşmüştü.

İsrail Güvenlik Kabinesi de İran'ın saldırısına yanıt için Savaş Kabinesine yetki vermişti.

Savaş Kabinesinde, Başbakan Binyamin Netanyahu'nun yanı sıra Savunma Bakanı Yoav Gallant ve ana muhalefet lideri Benny Gantz yer alıyor.

İRAN SAVUNMA BAKANI: İSRAİL'E HAVA VE KARA SAHASINI AÇAN ÜLKELERE CEVAP VERECEĞİZ

İran Savunma Bakanı Muhammed Rıza Aştiyani, İsrail'in İran'a saldırması için hava ve kara sahasını açan ülkelere kararlılıkla cevap verileceğini belirtti.

İran medyasında yer alan haberlere göre Aştiyani, ülkesine yönelik saldırılara karşı uyarılarda bulundu.

İranlı Bakan, "İsrail'in İran'a saldırması için hava ve kara sahasını açan ülkeler, kararlı cevabımızı alacaktır." ifadesini kullandı.

İRAN DEVRİM MUHAFIZLARI ORDUSU: ABD, İRAN'A KARŞI İSRAİL'E DESTEK VERİRSE "PİŞMAN EDİCİ" TEPKİYLE KARŞILAŞIR

 İran Devrim Muhafızları Ordusu, ABD'nin İran'a karşı saldırıya herhangi bir destek veya katılımının, İran Silahlı Kuvvetlerinin "kararlı ve pişman edici" tepkisiyle sonuçlanacağı uyarısında bulundu.

Devrim Muhafızları Ordusunun İsrail'e başlatılan saldırıyla ilgili yayımladığı ikinci bildiride, İsrail'in İran'ın Şam'daki konsolosluğuna yönelik saldırısına karşılık, İran'ın, Birleşmiş Milletler (BM) Sözleşmesi'nin 51. maddesi uyarınca meşru müdafaa hakkı çerçevesinde İsrail'in işgali altında bulunan topraklardaki askeri hedeflere saldırı başlattığı belirtildi.

Bildiride, "İran, haklarını güvence altına almak ve saldırganı cezalandırmak amacıyla siyonist terör ordusunun işgal altındaki topraklarda bulunan önemli askeri hedeflerine saldırarak, stratejik istihbarat yeteneklerini, füzelerini ve insansız hava araçlarını başarıyla vurup imha etti." ifadelerine yer verildi.

ABD tarafından İsrail'e verilen desteğe işaret edilen bildiride, "Terörist Amerikan hükümeti, İran'ın çıkarlarına zarar verecek herhangi bir destek ve katılımının, İran Silahlı Kuvvetlerinin kararlı ve pişman edici tepkisiyle sonuçlanacağı konusunda uyarıldı." açıklamasında bulunuldu.

Bildiride, "İsrail'in eylemlerinden ABD yönetiminin sorumlu olduğu ve İsrail'in engellenmemesi halinde hem Tel Aviv'in hem de Washington'un bunun sonuçlarına katlanmak zorunda kalacağı" belirtildi.

Devrim Muhafızları, herhangi bir ülkeden ABD veya İsrail adına gelecek tehdidin kaynağına da karşılık verileceğini ve İran'ın meşru çıkarlarını her türlü saldırgan eylem ile yasa dışı güç kullanımına karşı koruyacaklarını bildirdi.