Guernica'ya kendini boyayan adam: Colin Powell'ın mide bulandıran öyküsü

Guernica'ya kendini boyayan adam: Colin Powell'ın mide bulandıran öyküsü

Guernica denilince bir Picasso hatırlanır bir de geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden eski ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell. Picasso iyi hatırlanır, Colin Powell ise kötü.

Picasso'nun Guernica'sının hikayesini bilmeyenler için anlatalım...

İspanya İç Savaş ile boğuşurken Nazi Almanyası ve İtalyan faşistlerin uçakları Guernica adlı Bask kasabasını bombalar. Olay 26 Nisan 1937'de yaşanır.

Picasso bu acı olayı resme dönüştürür ve bu bir başyapıt olur: Guernica.

Söylentiye göre bir Nazi subayı "Bunu siz mi yaptınız?" diye sorar, Picasso yanıt verir: Hayır, siz yaptınız.

Guernica'nın önünde 'Savaşa hazır olun' diyen adam

Yıllar yıllar sonra bir kopyası Birleşmiş Milletler'de 'savaşın korkunç yüzünün sürekli akılda tutulabilmesi için' sergilenen Guernica'nın önünde Amerikalı bir politikacı belirir.

O isim geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden dönemin ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell'dır. Irak'taki savaşa dair açıklamalar yapacaktır. Birliklere savaşa hazırlanmaları emrini vermek üzeredir.

Ancak arkadaki Guernica tablosu dikkatini çeker. Bu Powell'ın söyleyeceklerinin tam tersini temsil eden bir resimdir.

Kendini Guernica'ya boyadı

Savaş karşıtı bu tablonun önünde dururkan 'Savaşa hazırlanın' demenin karışık bir mesaj göndereceğini düşünür. Emir verir ve tablonun üstü kapatılır. Ancak bu dikkatlerden kaçmaz. Güçlü bir imparatorluğun önemli bir diplomatı, güçlü bir sanat eserini gizleme cüretini göstermiştir.

Dünya bunu affetmez, bu Powell'ın yanına kâr kalmaz. O andan itibaren her yerde Powell, Picasso'nun baş yapıtı Guernica'nın ayrılmaz bir parçası haline gelir.

Powell bu sanat eserini silmeye çalışırken aksine kendini tablonun üstüne boyamıştır.

Colin Powell 18 Ekim 2021'de hayatını kaybetti. Bundan 100 yıl sonra Powell'ı kimse ama kimse hatırlamayacak. Ancak Picasso'yu ve Guernica'yı kimse unutmayacak.

 

ABD