Filistin Kızılayı: Gazze'de öldürülen çocukların parçalarını bulduk

GAZZE (AA)
Gazze Dünya haberleri İsrail Filistin
Filistin Kızılayı: Gazze'de öldürülen çocukların parçalarını bulduk

Filistin Kızılayı'nın X sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, İsrail ordusunun Gazze'de bir evi bombalaması sonucu öldürülen çocukların parçalarını bulduklarını bildirdi.

Filistin Kızılayı, İsrail'in Gazze Şeridi'nde bir evi bombalaması sonucu yaşamını yitiren çocuklara ait parçaların bulunduğunu bildirdi. 

Filistin Kızılayı'nın X sosyal medya hesabından yapılan yazılı açıklamada, İsrail güçlerinin bu sabah Deyr el-Belh kentinde bir evi bombaladığı belirtildi.

Evin enkazı altında çocuk cesetleri parçaları buldukları ifade edilen açıklamada, çocuk sayısına ilişkin bilgi verilmedi.

İSRAİL'İN FİLİSTİN TOPRAKLARINI İŞGALİNDE 7 EKİM SONRASI

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, "Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlere yönelik sürekli ihlallere karşılık verme" gerekçesiyle İsrail'e 7 Ekim 2023'te kapsamlı saldırı düzenledi.

İsrail, 7 Ekim'deki saldırılarda 1200 İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 12 bin 660’ı çocuk, 8 bin 570’i kadın olmak üzere 29 bin 410 Filistinli öldürüldü, 69 bin 465 kişi yaralandı.

Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ne saldırılarının başladığı 7 Ekim'den bu yana 238'i karadan işgal sürecinde olmak üzere 576 askerinin öldürüldüğünü duyurdu.

Çatışmalara 24 Kasım 2023'te 4 günlüğüne verilen ve daha sonra 3 gün daha uzatılan "insani ara"da 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail, binlerce Filistinliyi alıkoyup hapsetmeye devam etti.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te de 7 Ekim 2023'ten bu yana İsrail güçleri ile yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 403 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim 2023'ten bu yana yaşanan çatışmalarda 205 Hizbullah mensubu, 11 Emel mensubu, 12 Filistin İslami Cihad Hareketi ve 12 Hamas Hareketi mensubunun yanı sıra 43 Lübnanlı sivil, 1'i asker 2 Lübnan güvenlik görevlisi, 6 İsrailli sivil ve 11 İsrail askeri hayatını kaybetti.