Eski CIA analisti Larry Johnson'a göre Ukrayna ile Gazze'nin farkı

Rusya Ukrayna Savaşı Ukrayna Gazze İsrail
Eski CIA analisti Larry Johnson'a göre Ukrayna ile Gazze'nin farkı

Eski CIA analisti Larry Johnson, İsrail’in Gazze Şeridi saldırıları nedeniyle bölgede yaşanan büyük sivil kayıplar uluslararası toplumu şok ederken, Rusya’nın uzun süredir sürdürdüğü askerî operasyonunda nasıl bu kadar az sivil kayıp verildiğini açıkladı.

YouTube kanalında yayınlanan Judging Freedom programında konuşan Johnson, Ukrayna’nın tüm arzusuna rağmen sivil kayıplar konusunda uluslararası kamuoyuna baskı yapamadığını kaydetti ve “Çünkü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ‘doğrudan direktifi’ nedeniyle çok az sayıda sivil kayıpları var” ifadelerini kullandı.

Programın sunucusu emekli New Jersey Yüksek Mahkemesi Hakimi Andrew Napolitano’nun, “Ukrayna Silahlı Kuvvetleri büyük kayıplar verirken, Rus kuvvetlerinin özel operasyon sırasında sivil ölümlerini minimumda tutmayı nasıl başardığı” sorusunu yanıtlayan Larry Johnson, “İşte tam da bu yüzden buna savaş değil özel askerî operasyon deniyor. Yani Rusya sadece kelime oyunu oynamıyor; bu çok spesifik bir terim ve Putin'in doğrudan talimatı. Savaşların sivilleri öldürerek kazanılmayacağını, sivil kayıpların daha fazla sorun yaratacağını biliyor” dedi.

Eski CIA analisti, İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanya'nın Anglo-Amerikan güçleri tarafından bombalamasını ve çok sayıda sivilin öldüğünü hatırlatırken, “Bu eylemler, zaferi yaklaştırmak yerine geciktirirken, aynı zamanda Almanlar arasında Hitler'e verilen desteği güçlendirmişti” diye anımsattı.

Rus ordusunun saldırılarda son derece hassas ve dikkatli davrandığını vurgulayan Johnson, Kiev rejiminin ne kadar arzu etse de Rusya'ya yönelik sivil kayıplarla ilgili suçlamaları doğrulayamadığına dikkat çekti.

Johnson, “Ukraynalılar bu suçlamayı yine de yapıyor ama eğer doğru olsaydı ölen sivillerin tüm fotoğraflarını ve kanıtları yayınlayabilirlerdi. Ama bunu yayınlamıyorlar" dedi.

Kaynak: Ajans Bizim