Esad ile Rusya'da bir araya gelen Putin: BM kararı olmaksızın Suriye'de yabancı güçlerin bulunması engel!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kremlin'de Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile bir araya geldi. Putin, Suriye'deki yabancı birliklerin varlığının devam etmesini sorun olarak nitelendirdi.

Esad ile Rusya'da bir araya gelen Putin: BM kararı olmaksızın Suriye'de yabancı güçlerin bulunması engel!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir, Suriye lideri Beşar Esad ile Kremlin’de yaptığı görüşmede, ülke yetkililerinin izni olmadan Suriye’de yabancı birliklerin varlığını sürdürmesini bir sorun olarak değerlendirdi.

Putin, "Bence asıl sorun, yabancı silahlı kuvvetlerin, BM’nin izni olmaksızın, ülkenin topraklarında mevcut olması, ki bu da uluslararası hukuka açıkça aykırıdır ve sizin bu konuda elinizden gelenin en iyisini yapmanızı engeller." ifadelerini kullandı. 

Son olarak 2018 yılında Soçi'de bir araya gelen iki liderin görüşmesi hakkında Kremlin'den yapılan açıklamaya göre, Putin ülkenin tamamında Suriye hükümeti tarafından kontrolün ele alınması önünde yabancı güçlerin engel teşkil ettiği ifade etti.

Açıklamaya göre Putin, "Teröristlere ciddi zararlar verildi ve sizin önderliğinizdeki Suriye hükümeti toprakların yüzde 90'ını kontrol altına aldı" dedi.

Rusya'nın Suriye'ye 2015'te vermeye başladığı hava desteği Esad'ın 2011 yılında başlayan iç savaşta muhaliflere kaybettiği toprakların neredeyse tamamını geri almasını sağladı. Ancak halen Suriye'nin önemli bir kısmı hükümet kontrolünde değil.

Kremlin'in yaptığı açıklamaya göre Esad Suriye'ye yaptığı insani yardım ve "terörün yayılmasını" önlemek için verdiği çaba nedeniyle Putin'e teşekkür etti.

Esad Rusya ve Suriye ordularının Suriye'deki "işgal altındaki toprakları yeniden özgürlüğüne kavuşturmayı" başardığını söylerken bazı ülkelerin Suriye'ye yönelik yaptırımlarının "insanlık dışı" ve "gayrimeşru" olduğunu ifade etti.

ABD geçen yıl Suriye'ye yönelik yaptırımlarını sıkılaştırmış ve bunun Esad'ın savaşı durdurması ve politik bir çözüm üzerinde muhaliflerle uzlaşması için attığı bir adım olduğu ifade etmişti..

Suriye devlet haber ajansı SANA'da yer alan haberde Putin ve Esad'ın Suriye ve Rusya ordusu arasındaki işbirliğini "terörle mücadele ve halen terör örgütlerinin kontrolünde bulunan toprakların kurtarılması için" nasıl geliştirebileceklerini görüştükleri ifade edildi.

Nadir olarak yurtdışına seyahat eden Esad, Moskova'da Putin ile son görüşmesini 2015 yılında yapmıştı.

Kaynak: Reuters

Kremlin Rusya esad suriye Vladimir Putin