Ermenistan üçüncü ateşkesi de ihlal etti

Ermenistan ateşkes yürürlüğe girdikten 5 dakika sonra Terter'deki sivilleri hedef aldı. Laçın'ın Sefiyan köyünde konuşlu Azerbaycan birliklerine top atışı gerçekleştirerek ateşkesi ihlal etti.

26.10.2020    08:56

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Zohrab Mnatsakanyan'ın, ABD'de Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile ayrı ayrı yaptıkları görüşmelerden sonra ABD Dışişleri Bakanlığı açıklama yapmıştı.

Açıklamada, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Stephen Biegun'un 24 Ekim'de Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Zohrab Mnatsakanyan ile görüştüğü ve görüşmede iki ülkenin de "10 Ekim'de Moskova'da varılan insani ateşkesin uygulanmasına bağlılıklarını" yeniden dile getirdikleri kaydedilmişti.

Buna göre, Azerbaycan ile Ermenistan'ın Dağlık Karabağ'da, 26 Ekim'de yerel saatle 08.00'de başlamak üzere insani ateşkes konusunda anlaşmaya vardığı belirtilmişti.

5 DAKİKA SONRA ATEŞKESİ İHLAL ETTİLER

Azerbaycan, ABD'nin duyurduğu Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki insani ateşkesin uzun sürmediğini açıkladı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Ermenistan ordusunun 08.05'te geçici insani ateşkesi ihlal ederek işgal altındaki Laçın kenti istikametinden Laçın'ın Safiyan köyünde konuşlu Azerbaycan birliklerine top atışı gerçekleştirdiğini duyurdu.

Ayrıca Ermeni güçlerin Terter kentine ve kente bağlı köylere bombalı saldırı düzenlediği de belirtildi.

Böylece Ermenistan, üçüncü kez ilan edilen insani amaçlı ateşkesi de bozmuş oldu.

Bakanlık, Azerbaycan ordusunun tüm cephe boyunca ateşkese tam uyduğunu aktardı.

HACIYEV: PAŞİNYAN YİNE YALAN SÖYLÜYOR

Ermenistan'la uzlaşılan üçüncü insani ateşkesin de dakikalar içinde ihlal edilmesine Azerbaycan'dan sert tepki geldi. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hacıyev, "Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan yine yalan söylüyor" dedi.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı da yazılı açıklama yaptı. Açıklamada "Ermenistan ateşkesi 3. kez önemsemeyip açıkça ihlal ediyor. Bu, Ermenistan'ın yükümlülüklerini kasten göz ardı ettiğinin ve uluslararası arabulucuların çabalarına saygı duymadığının göstergesidir" denildi.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, "Görünüşe göre Ermenistan, Paşinyan'ın da dediği gibi diplomatik çözüme inanmıyor ve asıl amacı Azerbaycan topraklarını işgal etmeyi sürdürmek" ifadelerini kullandı.

Azerbaycan ve Ermenistan dışişleri bakanlarının 29 Ekim'de AGİT Minsk Grubu eşbaşkanlarıyla Cenevre'de buluşması planlanıyordu. Ama Ermenistan'ın ateşkes ihlallerinden sonra programın nasıl ilerleyeceği belirsiz.

Azerbaycan ve Ermenistan Moskova'da yapılan görüşmeler sonrasında 10 Ekim'de Dağlık Karabağ'daki cenazelerin ve esirlerin değişimini öngören insani amaçlı "ateşkes" kararı almış, ancak Ermenistan ordusunun, ateşkesin üzerinden 24 saat geçmeden Azerbaycan'ın Gence kentine füzelerle saldırması sonucu sivil can kayıpları yaşanmıştı.

17 Ekim'de tekrar devreye girdiği duyurulan ateşkes yine Ermenistan tarafından ihlal edilmişti.

ERMENİSTAN SALDIRILARINDA 65 SİVİL HAYATINI KAYBETTİ

Azerbaycan Başsavcılığı, 27 Eylül'den 26 Ekim'e kadar Ermenistan'ın saldırıları nedeniyle meydana gelen can kayıplarını açıkladı.

Buna göre, söz konusu dönemde 65 Azerbaycanlı sivil yaşamını yitirdi, 297 kişi yaralandı. Hayatını kaybeden sivillerin 18'i kadın, 10'u çocuk. Yaralı sivillerin ise 69'u kadın, 32'si çocuk.

Kaynak: Haber Global

Son Güncelleme : 26.10.2020 - 11:33
Sıradaki Haber Yükleniyor