Dünyanın en dürüst şehirleri listesine giremedik!

Dünya genelinde pek çok alanda toplumun farklı sektörlerindeki vatandaşların ne kadar dürüst olup olmadığı kıyaslandı ve en iyi listesi oluşturuldu. Zürih liste başı olurken, Türkiye'den herhangi bir şehir ilk 75'e giremedi

Dünyanın en dürüst şehirleri listesine giremedik!

Twinner adlı araç satışı yapan bir firma, dünyadaki en dürüst şehirleri görmek için bir araştırma yaptı. Otomobil acentalarındaki satışlardan hükümetlere, hırsızlıktan vatandaşlık görevlerine kadar pek çok alanda toplumun farklı sektörlerindeki vatandaşların ne kadar dürüst olup olmadığı kıyaslandı ve en iyi listesi oluşturuldu.

TÜRKİYE LİSTEDE YOK

Euronews'in haberine göre, listede ilk üç şehir sırayla Zürih, Tokyo ve Avustralya'dan Adelaide oldu, Türkiye'den herhangi bir şehir ilk 75'e giremedi.

Twinner'ın dünya çapında otomobil bayilerine nasıl bakıldığını görmek isteyerek başlattığı ancak daha sonra genişleterek tüm şehrin dürüstlüğü üzerine gerçekleştirdiği bu çalışmada şehirler bir bütün olarak ele alındı ve sonuncu olan şehir anonim tutularak diğer tüm şehirlere referans olması adına en düşük seviye olarak baz alındı.

OLUMSUZ İMAJ VERMEMEK İÇİN...

Kötü sonuç alan şehirlere dair olumsuz bir imaj oluşturmamak adına verileri incelenen 350 şehirden sadece en iyi 75 şehre yer verildi. Çin ve Latin Amerika'daki bazı şehirler veri yetersizliği nedeniyle otomatik olarak liste dışı kaldı.

 

DÜRÜSTLÜK NASIL ÖLÇÜLDÜ?

Şehirde yaşayan fertlerin dürüstlükleri 'cüzdan testi' ile ölçüldü. Toplamda 17 bin cüzdan bilinçli olarak sokakta düşürüldü ve kaç tanesinin iade edildiğine bakıldı.

Daha sonra yerel yetkililerin, belediyelerin ve daha üst otoritelerin dürüstlük verileri kayda alındı. Burada da şeffaflığa, harcamalara, yolsuzluk raporlarına, kayıt dışı ekonomiye, basın özgürlüğüne bakıldı.

Ayrıca şehirde yaşayan kişilerin komşularını nasıl değerlendirdikleri ile ilgili anketler yapıldı.

Türkiye