DSÖ'den Şifa Hastanesi yakınına düzenlenen saldırıya ilişkin açıklama: Dehşete düştük

dünya sağlık örgütü Dünya haberleri İsrail Gazze
DSÖ'den Şifa Hastanesi yakınına düzenlenen saldırıya ilişkin açıklama: Dehşete düştük

İsrail'in abluka altındaki Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıları sürüyor. İsrail güçleri akşam saatlerinde Şifa Hastanesi yakınlarında tahliye edilen yaralıların olduğu ambulansları hedef aldı. Çok sayıda sivilin hayatını kaybettiği saldırıya ilişkin Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) "dehşete düştük" dedi.

İsrail güçlerinin Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıları 7 Ekim'den bu yana aralıksız sürüyor. İsrail Gazze'de akşam saatlerinde tahliye edilen ambulansları hedef aldı. Yaralıları taşıyan ambulansları hedef alan vahşi saldırıya ilişkin açıklama yapan DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus "dehşete düştük" ifadesini kullandı. 

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Gazze Şeridi'nde binlerce hasta ve sivilin bulunduğu Şifa Hastanesi yakınında hastaları tahliye eden ambulans konvoyuna düzenlenen, ölüm ve yaralanmalara neden olan saldırı karşısında tamamen dehşete düştüklerini belirtti.

Ghebreyesus, X sosyal medya platformundan İsrail ordusunun abluka altındaki Gazze Şeridi'nde binlerce hasta ve sivilin bulunduğu Şifa Hastanesi yerleşkesinin giriş kısmını vurmasına ilişkin paylaşımda bulundu.

"Şifa Hastanesi yakınında hastaları tahliye eden ambulans konvoyuna düzenlenen, hasar, ölüm ve yaralanmalara neden olan saldırı karşısında tamamen dehşete düştük" ifadelerini kullanan Ghebreyesus, hastalar, sağlık çalışanları ve tesisler ile ambulansların her zaman korunması gerektiğini yineledi.

Ghebreyesus, İsrail ile Filistin arasında devam eden gerilim karşısında ateşkesin derhal sağlanması çağrısında bulundu.

İsrail ordusunun abluka altındaki Gazze Şeridi'nde binlerce hasta ve sivilin bulunduğu Şifa Hastanesi yerleşkesinin giriş kısmını vurduğu, ölü ve yaralıların olduğu bildirilmişti.

Alınan bilgiye göre, İsrail ordusunun, Şifa Hastanesi yerleşkesinin giriş kısmını bombalaması sonucu can kayıpları yaşanmıştı.

İsrail'in Şifa Hastanesi giriş kısmına yönelik saldırısı, Mısır'da tedavi görmek üzere yaralıları taşıyan ambulans konvoyunun yola çıkacağı sırada gerçekleşmişti.

Saldırı sonucu, yaralıları taşıyan ambulanslarda da ciddi hasar oluşmuştu.

Kızılhaç'tan yapılan açıklamada ise, "Şifa Hastanesi yakınlarında hasta ve ambulanslara yapılan saldırıların korkunç ve dehşete düşürücü görüntüleri kabul edilemez" denildi. 

 

 

Kaynak: AA