DSÖ: Gazze'deki personellerimizle bağlantımızı kaybettik

dünya sağlık örgütü Dünya haberleri Gazze İsrail
DSÖ: Gazze'deki personellerimizle bağlantımızı kaybettik

İsrail'in abluka altındaki Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıları devam ediyor. Gazze'de tüm iletişim hizmetlerinin tamamen kesilmesinin ardından DSÖ, Gazze'deki personelleriyle bağlantılarını kaybettiklerini bildirdi.

DSÖ, tüm iletişim hizmetlerinin tamamen kesildiği Gazze Şeridi'ndeki personelleriyle bağlantılarını kaybettiklerini duyurdu. 

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Gazze'deki personelleriyle bağlantılarını kaybettiklerini bildirdi.

Ghebreyesus, X sosyal medya platformundan, İsrail'in yoğun saldırıları altındaki Gazze'ye ilişkin paylaşımda bulundu.

"Gazze'deki personelimiz, sağlık tesisleri, sağlık çalışanları ve sahadaki diğer insani yardım ortaklarımızla bağlantımızı kaybettik." ifadesini kullanan Ghebreyesus, bu kuşatmanın, çalışanların güvenliği ve savunmasız hastaların acil sağlık riskleri konusunda endişe verici olduğunu vurguladı.

Ghebreyesus, paylaşımında, "Tüm sivillerin derhal korunmasını ve insani yardımın tam olarak sağlanmasını talep ediyoruz." ifadesine yer verdi.

ULUSLARARASI KURULUŞLARDAN PEŞ PEŞE AÇIKLAMALAR: GAZZE'DEKİ PERSONELLERİMİZLE İLETİŞİMİMİZİ KAYBETTİK

UNICEF şefi, bu gece bir milyon çocuk için 'son derece endişeli' olan kurumun Gazze'deki personeliyle iletişimini kaybettiğini söyledi.

Sınır Tanımayan Doktorlar Gazze'deki durumla ilgili 'derin endişelerini' dile getirdi ve bazı Filistinli meslektaşlarıyla sahadaki iletişimlerini kaybettiklerini söyledi.

GAZZE'YE 7 EKİM'DEN BERİ DÜZENLENEN EN YOĞUN SALDIRI

İsrail'in abluka altındaki Gazze Şeridi'nde yoğun saldırıları nedeniyle bölgedeki sabit hat, cep telefonu ve internet iletişim hizmetleri tamamen kesildi.

İsrail ordusu, hava saldırılarını artırdığını ve kara operasyonlarını genişleteceğini duyurdu.

Gazze'de binlerce yaralı ile sivilin bulunduğu en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesi de İsrail ordusu tarafından hedef gösterildi.

İSRAİL'İN GAZZE'YE YÖNELİK SALDIRILARINDA SON DURUM

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail'e "Aksa Tufanı" adıyla kapsamlı saldırı başlattı.

İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi'ne saldırıya başladı.

Gazze'den düzenlenen saldırılarda 310'u asker 1400 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 İsraillinin yaralandığı aktarıldı.

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail'in Gazze'ye saldırılarında öldürülenlerin sayısının 3 bin 38'i çocuk, 1726'sı kadın ve 414'ü yaşlı olmak üzere 7 bin 326'ya çıktığını, 18 bin 967 kişinin de yaralandığını duyurdu.

İşgal altındaki Batı Şeria'da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 110 Filistinlinin öldüğü, 1900'den fazla kişinin de yaralandığı belirtildi.

Çatışma bölgelerinde, çoğu İsrail bombardımanında 25 gazeteci yaşamını yitirdi.

İsrail-Lübnan sınırında 8 Ekim'den bu yana İsrail ordusu ile Hizbullah arasında yaşanan çatışmalarda ise 46 Hizbullah üyesinin yanı sıra İslami Cihad Hareketi'nden 6, Hamas'tan 3, Hizbullah destekli Sünni Direniş Tugayı mensuplarından da 2 kişi öldü, biri gazeteci 4 sivil hayatını kaybetti.

Lübnan tarafından düzenlenen saldırılarda da 3 İsrail askeri ve bir İsrailli sivil yaşamını yitirdi.

 

Kaynak: AA