DSÖ: Gazze Şeridi’nde sağlık kuruluşlarına 102 saldırı tespit ettik

Dünya haberleri dünya sağlık örgütü İsrail Gazze
DSÖ: Gazze Şeridi’nde sağlık kuruluşlarına 102 saldırı tespit ettik

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Gazze Şeridi’nde sağlık kuruluşlarına yönekik 102 ayrı saldırının tespit edildiğini belirtti. 

DSÖ’den yapılan açıklamada, “DSÖ, 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'nde sağlık hizmetlerine yönelik 102 saldırıyı belgelemiştir. Saldırılar 504 kişinin ölümüne, 459 kişinin yaralanmasına, 39 tesisin zarar görmesine ve 31 ambulansın hasar görmesine yol açmıştır. Sağlık hizmetlerine yönelik saldırıların yarısından fazlası ve hasar gören hastanelerin yarısından fazlası Gazze Şehri'nde gerçekleşmiştir. Sağlık hizmetleri bir hedef değildir. DSÖ sivillerin ve sağlık hizmetlerinin aktif olarak korunması çağrısında bulunmaktadır” denildi.

DSÖ: Gazze Şeridi’nde sağlık kuruluşlarına 102 saldırı tespit ettik - Resim : 1

 

İSRAİL'İN GAZZE'YE SALDIRILARINDA SON DURUM

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail'in "Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme” gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenlerken, İsrail ordusu da Gazze Şeridi'ne yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrail, Gazze'den düzenlenen saldırılarda 315’i asker 1400'den fazla İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin yaralandığını duyurdu.

İsrail’e göre 31 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ndeki çatışmalarda ölen asker sayısı 30'a yükselirken, Kassam Tugayları'nın elinde 242 İsrailli esir bulunuyor. İşgal altındaki Batı Şeria’da da bir İsrail askeri öldü.

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığına göre, İsrail'in saldırılarda 3 bin 900'ü çocuk, 2 bin 509’u kadın olmak üzere 9 bin 500 Filistinli öldürüldü, en az 24 bin kişi yaralandı.

Batı Şeria ve Kudüs’te İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimciler, 151 Filistinliyi öldürdü.

İsrail ordusu, Gazze'de binlerce yaralı ile sivilin bulunduğu en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesini, Nasr Çocuk Hastanesini, El-Ehli Baptist ve Türk-Filistin Dostluk hastanelerini, tahliyeye zorladığı Filistin Kızılayı'na bağlı Kudüs ve Endonezya hastanelerinin çevresini vurdu. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim'den bu yana yaşanan çatışmalarda 58 Hizbullah mensubu ile 4 İsrail askeri öldü.