AB’den cıvalı ampul kararı: Kullanımı yasaklandı

AB Avrupa Birliği
AB’den cıvalı ampul kararı: Kullanımı yasaklandı

Avrupa Birliği, cıvalı ampulleri sağlığa zararlı olduğu için yasakladı. Sanayi ve tıp gibi alanlarda cıva içeren ampullere yeterli alternatifin olmadığı durumlarda bir süre istisna tanınacak.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, sağlığa zararlı olduğu gerekçesiyle içinde cıva bulunan ampullerin kullanımını bazı istisnalar dışında yasaklayan kuralları kabul etti.

PİYASADA SATILMAYACAK

AB Komisyonu'ndan yapılan açıklamaya göre; genel aydınlatmada kullanılan düz floresan gibi cıva içeren ampuller, sağlığa ve çevreye tehdit oluşturduğu gerekçesiyle piyasada satılamayacak.

Yeni kurallara uyum sağlanması için ekonomik aktörlere 12 ila 18 ay geçiş süre imkanı verilecek.

SANAYİ VE TIP ALANLARINDA İSTİSNALAR TANINABİLECEK

Sanayi ve tıp gibi alanlarda cıva içeren ampullere yeterli alternatifin henüz bulunmadığı durumlarda bazı ampul kategorilerinin kullanımına bir süre için istisnalar tanınabilecek.

AB Komisyonu piyasada artık LED gibi cıvasız ve güvenli alternatif aydınlatma ürünleri bulunduğu için böyle bir karar alındığını belirtti.

Cıva içeren ampullerin kırıldığında sağlığa ve çevreye ciddi zarar verebileceği belirtiliyor.

AB Komisyonu'nun verdiği bilgiye göre; AB pazarına bugüne kadar çoğu kompakt ve düz florasan olmak üzere 5 milyar civarında cıva içeren ampul sürülmüştü.

Kaynak: AA

Avrupa Birliği AB Cıvalı ampul yasak dünya