Almanya'da yeni hükümetin Türkiye politikası ne olacak?

Almanya'da yeni hükümetin Türkiye politikası ne olacak?

SPD, Yeşiller ve FDP, koalisyon sözleşmesinde izleyecekleri Türkiye politikası ne olacak? İşte Almanya'dan yansıyanlar

Almanya'da Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Hür Demokrat Parti'nin (FDP) koalisyon sözleşmesi üzerinde anlaşmasıyla birlikte, gözler yeni hükümetin dış politika çizgisine ve Türkiye ile ilişkilerin geleceğine çevrildi.

Deutsche Welle Türkçe'de yer alan habere göre, yeni hükümette dışişleri bakanlığının Yeşiller Partisi'nde olacak olması, bazı gözlemciler tarafından, Türkiye ile ilişkilerde insan hakları konularının daha fazla ağırlık kazanacağı ve ilişkilerde yeni gerilimlerin yaşanabileceği şeklinde yorumlanıyor.

"ÇOK BÜYÜK DEĞİŞİM DÜŞÜNÜLMÜYOR"

Yeşiller Partisi'ne yakın Heinrich Böll Vakfı'nın Türkiye Temsilcisi Kristian Brakel, yaptığı değerlendirmede, yeni hükümetin Merkel döneminden farklı olarak, Türkiye ile ilişkilerde çok büyük değişimlere gideceğini düşünmediğini söyledi.

Haberde, Almanya-Türkiye ilişkilerini en yakından takip eden uzmanlardan olduğu belirtilen Kristian Brakel'ın sorulara yanıtı şöyle...

"SPD'li Olaf Scholz'un başbakanlığında kurulması beklenen yeni hükümet koalisyon sözleşmesini açıkladı. Burada Türkiye ile ilişkilere, "İkili ve Bölgesel İlişkiler" başlığı altında yer veriliyor. Size göre burada çizilen çerçeve, gelecek dönemde Türkiye ile ilişkiler hakkında ne gibi ipuçları veriyor?" sorusuna Kristian Brakel, aşağıdaki yanıtı veriyor:

"Türkiye bölümü, büyük ölçüde Sosyal Demokratların ağırlığını koyduğu bir çerçeveyi, "Evet durum sıkıntılı ve çok zor ama Türkiye ile partnerliğimizi sürdürmek istiyoruz" yaklaşımını yansıtıyor…"

"Yani bu ifadeler, aslında Angela Merkel'ın izlediği çizginin, bundan sonra da sürdürüleceği anlamına mı geliyor? Merkel de büyük sorunlar, görüş ayrılıkları olduğunu, ancak Türkiye'nin stratejik açıdan Almanya için önem taşıdığını söyleyerek, Almanya'nın çıkarları gerektirdiği ölçüde diyaloğun sürdürülmesinden yana tavır almıştı…" sorusuna ise Kristian Brakel, şu yanıtı veriyor:

"Evet kanımca bu ifadeler, yeni Alman hükümetinin Türkiye konusunda aşağı yukarı Merkel'in izlediği stratejiyi izleyeceğini gösteriyor… Yeni hükümet Türkiye politikalarında çok büyük bir değişime gitmeyecek, ancak sivil toplumun desteklenmesine, gençlik değişim programlarına daha çok mali kaynak ayıracak…"

"Almanya'nın yeni koalisyon hükümetinde Dışişleri Bakanlığı'nı Yeşiller üstlenecek. Son anda bir değişiklik olmaması durumunda, seçimlerde başbakan adayı olan Annelena Baerbock'un ilk kez bir kadın olarak bu görevi üstlenmesi bekleniyor. Bu Türkiye ile ilişkileri nasıl etkiler? İnsan hakları konularının daha ağırlıklı bir yer tutmasını bekliyor musunuz?" sorusuna verilen yanıt ise şöyle:

Kristian Brakel: Büyük bir değişim olmayacak, koalisyon sözleşmesi de bunu gözler önüne seriyor. Ancak kanımca Türkiye'de hukuk devletinin geldiği nokta dikkate alındığında, insan hakları konularının daha ağırlıklı bir yer alması gerektiği açık. Yeşiller mutlaka bunu isteyecektir ancak koalisyon hükümeti olması itibarıyla Yeşillerin tek başlarına hareket edemeyecekleri, bu konudaki tek karar mercii olmadıkları da açık.

 

Kaynak: Diğer

Almanya Gündem haberleri