Almanya'dan Türkiye uyarısı: Kontrolleri arttıracağız!

Koronavirüsün Delta mutasyonunun dünya genelinde hızla yayıldığına dikkat çekerek, aşı olmanın önemini vurgulayan Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, "Ülkede bu ay tespit edilmesi beklenen vakaların yüzde 80'ini Delta mutasyonunun oluşturacağını tahmin ediyoruz" dedi.

Almanya'dan Türkiye uyarısı: Kontrolleri arttıracağız!

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn ve İçişleri Bakanı Horst Seehofer, ülkede yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının son durumuna ilişkin ortak basın toplantısı düzenledi. Başkent Berlin’de düzenlenen toplantıda Bakan Spahn, koronavirüsün Delta mutasyonunun dünya genelinde hızla yayıldığına dikkat çekerek, aşı olmanın önemini vurguladı. Bakan Spahn, Almanya'da şu an itibarıyla mevcut vakaların yüzde 37'sini Delta mutasyonunun oluşturduğunu belirterek, "Ülkede bu ay tespit edilmesi beklenen vakaların yüzde 80’ini Delta mutasyonunun oluşturacağını tahmin ediyoruz" dedi.

Ülkeye giriş yönetmeliğinde ülkelerin "risk bölgesi", "yüksek insidans bölgesi" ve "virüs varyant bölgesi" olarak sınıflandırıldığını anlatan Spahn, bu bölgelerden hava yolu ile gelenlerin uçağa binmeden önce negatif PCR testi, aşı kartı veya antijen testi sunmaları gerektiğini dile getirdi.

Söz konusu bölgelerden ülkeye giriş yapan herkes için karantina uygulamasının geçerli olduğunu ifade eden Spahn, ancak "risk bölgesinden" gelenlerin birinci gün, "yüksek insidans bölgesinden" gelenler ise negatif test sonucu sunmaları durumunda karantinadan erken çıkabileceğini aktardı. Spahn, "virüs varyant bölgesinden" ülkeye giriş yapanların ise karantinadan muaf tutulmadığını söyledi.

Bakan Spahn, "Yurt dışından gelenlerden kaynaklı enfeksiyon oranı yüzde 2 civarında. Bu oran daha fazla yükselmemeli. Geçtiğimiz yıl söz konusu oran yüzde 50'ye kadar çıkmıştı, o noktaya geri dönmek istemiyoruz" ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE'DEN GERİ DÖNENLER İÇİN KONTROLLERİ ARTTIRACAĞIZ"

İçişleri Bakanı Horst Seehofer, Berlin'de Sağlık Bakanı Jens Spahn ile düzenlediği basın toplantısında, Kovid-19 tedbirlerinin uygulanmasından, salgınla mücadeledeki kazanımları tehlikeye atmamak için federal hükümet ve yerel yönetimlerin sorumlu olduğunu belirtti.

İçişleri Bakanı Horst Seehofer ise karantina yükümlülükleri konusunda daha sıkı kontroller yapılacağını belirterek, AB ülkeleri arasında kullanımına başlanan dijital aşı sertifikasının büyük kolaylık sağlayacağını söyledi. Federal polisin Almanya'ya girişteki kontrollerde daha hassas davranacağının altını çizen Seehofer, "Karayoluyla Almanya'ya Balkan rotası üzerinden veya Türkiye'den geri dönenler için sınırlarda ve yol boyunca kontrolleri arttıracağız. Sınırlarda sabit kontroller yapılacak. Ülkeye kim girerse kontrolleri hesaba katmalı. Kurallara uyulmasının sağlanmasına dikkat edeceğiz." dedi.

"UEFA'NIN TUTUMUNU SORUMSUZ BULUYORUM"

Bakan Seehofer, UEFA'nın Avrupa Şampiyonası ile ilgili ticari hareket ettiğini belirterek, "Sağlık ticaretten önce gelmeli. Salgın, ticaretin gölgesinde kalmamalı" ifadelerini kullandı.

Bakan Seehofer, sorulması üzerine 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası'nın (EURO 2020) Londra'da oynanacak yarı final ve final karşılaşmalarında 60 bin seyirciye izin verilmesi nedeniyle UEFA'yı eleştirdi.

"UEFA'nın tutumunu sorumsuz buluyorum." diyen Seehofer, salgının üstesinden gelinmesi için temaslardan kaçınmanın ve hijyen kurallarına uyulmasının gerekli olduğunu herkesin bildiğini anımsattı.

 

Kaynak: AA

Almanya Türkiye